Gerilla saflarından senatoya uzanan mücadelenin adı: Lucía Topolansky

Uruguay eski devlet başkanı José Mujica Türkiye ziyaretiyle ön plana çıkarken, Uruguay siyasetinde önde gelen isimlerden eşi Lucía Topolansky’nin hayatı ise gerilladan Senato’ya uzanan bir macera. 1960’lı yıllarda Tupamaro gerillalına katılan Lucía’nın yaşamı “Kadın gibi 100 yıl yaşayacak yerde adam gibi bir sene yaşarım” diyenlere inat tüm insanlara örnek olacak mücadelelerle dolu.

Lucía’nın İlk Eylemi: Monty Finans Kurumu Soygunu

Lucía Topolansky, 1944 yılında Uruguay’ın Montevideo kentinde dünyaya geldi. Üniversitede mimarlık okuyan Lucía, Monty Finans Kurumu bankasında çalışırken bankanın kara borsa faaliyetlerini deşifre etti. Lucía, basın ve yetkilileri konuyla ilgili bilgilendirmesine rağmen bankaya herhangi bir yaptırım uygulanmadığını görünce Tupamaro gerillalarıyla beraber bankayı soyma planları yaptı. 16 Şubat 1969 tarihinde soygunda gizli belgeleri sızdırdı ve eylem sonucunda suç işleyen bankacılar hakkında dava açıldı. Böylece Lucía, rahat hayatını geride bırakarak kız kardeşi María Elia’yla beraber Tupamaro gerillalarına katıldı. Gerilladaki arkadaşları için destek merkezi haline gelen Lucia buna uygun olarak ‘Ağaç gövdesi’ ismini aldı.

İki Kere Cezaevinden Kaçtı

Lucía, Uruguay’ın askeri diktatörlüğü altında

tutuklu kaldı ve işkenceye maruz kaldı. Toplam 13 yıl tutuklu kalan Lucía, iki sefer cezaevinden kaçtı. 1971 yılında Carcel de Cabildo kadın cezaevinden kaçışında 36’sı kadın olmak üzere 38 tutuklu yoldaşının da zindan kapılarını açtı. 1984 yılında af ilan edilmesiyle birlikte Lucía, Halk Katılımcı Hareketi’yle beraber legal siyasete katıldı.

Lucía Uruguay’ın İlk kadın Devlet Başkanı                   

2000 yılından 2005 yılına kadar Uruguay Temsilciler Meclisi’nde Montevideo’yu temsil etti. Lucía, 2005 yılında başka bir eski Tupamaro gerillası olan José Mujica’yla evlendi. 2009 yılında Senato’ya seçilen Lucía ,en çok oy alan Senato adayı oldu. 2010 yılında Lucía Uruguay devlet başkanı José Mujica ve başkan yardımcısının ülkede bulunmamasından dolayı Senato görevlerini yerine getirerek iki gün boyunca devlet başkan vekilliği yaptı. Böylece Lucía Uruguay’ın ilk kadın devlet başkanı oldu.

Ağaç Gövdesi Lucía Doğayla İç İçe Bir Yaşam Sürüyor…

Hala Senato’da bulunmaya devam eden Lucía, Montevideo’ya yakınlarında kendi ve eşinin işlettiği çiçek çiftliğinde ekolojik bir hayat sürüyor. José Mujica devlet başkanıyken maaşının yüzde 90’ını sosyal hizmetlere bağışlaması ve çiftçilik yaparak geçimini sağlaması ile tanınıyordu.

Lucía ise AP Haber Ajansıyla yaptığı röportajında doğal yaşam tarzını böyle tanıttı: “Kendimizi onların dediği gibi ‘yoksul’ olarak görmüyoruz. Sadeyiz çünkü bu bize uygun. Daha mutluyuz, daha az dertlerimiz ve sorunlarımız var. Ömür boyu planladığımız projelerimiz var, bu şekilde yaşamayı seviyoruz ve böyle iyi hissediyoruz.” (Direnisteyiz2.org)