Gemlik Gübre’de grev

Toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Gemlik Gübre’de çalışan Petrol-İş sendikasına üye 335 işçi greve çıktı.
Grev kararının uygulanmaya konulduğu eylemde konuşan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, işçiler olarak çok fedakârlık yaptıklarını ama işverenin ısrarla anlaşmaya yanaşmadığını belirtti. Yaşar, “Günün zor şartlarında işverenden biraz anlayış bekledik. 60 günlük eylem sürecimizin sonunda greve çıkacağımızı söylemiştik. 22 Ağustos son tarihti. Bu sabah 08.00 vardiyası ile greve başlamış durumdayız. Bizleri kimse yolumuzdan döndüremez” dedi.
Petrol- İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Erhan Yakışan da mayıs ayından beri yapılan 3 görüşmeden sonuç alamadıklarını ve işverenin yüzde 25’lik ücret artışı ve geçmişe dönük iyileştirme tekliflerini kabul etmediğini belirterek, “Grev; amaç değil araçtır. Kapılar kapanmadı. İşveren çağırsın oturalım çalışanların isteklerin doğrultusunda anlaşma yaparak grevi bitirelim. Biz her zaman uzlaşmaya hazırız” diye konuştu.
Grevin başlamasıyla fabrikadaki üretimin durduğu içeride sadece güvenlik amacıyla 18 çalışanın kaldığı belirtildi.
İşçi Gazetesi / 23 Ağustos 2016