Fransa’da iki genci ölüme sürükleyen polisler aklandı

Paris’te 27 Ekim 2005 günü, kimlik kontrolü yapan polis tarafından kovalanırken yüksek gerilim trafosuna sığınan Kuzey Afrika göçmeni 17 yaşındaki Zyed Benna ve 15 yaşındaki Traore Bauna elektrik çarpması sonucu ölmüştü. 17 yaşındaki Muhittin Altun ise ağır yaralanmıştı. Gençlerin ölümü sonrası Fransa’da özellikle göçmenlerin yaşadığı bölgelerde isyan başlamıştı. 8 Kasım günü valilik tarafından acil durum ilan edilmiş daha sonra üç ay uzatılmıştı. Valilik daha sonra göçmenlerin evlenmesinin yasaklandığını açıklamıştı. Yaklaşık 20 gün süren çatışmalarda 2 bin 888 kişinin gözaltına alınırken iki kişi öldürüldü.
Polis Sebastien Gaillemin ve Stephanie Klein hakkında gençlerin yaşaması için yeterli desteği sağlamadıkları gerekçesiyle dava açılmıştı.
Muhittin Altun verdiği ifadede arkadaşları ile futbol maçından çıktıkları polisi görünce kaçmaya başladıklarını doğrulamış, polisin çok sık mahalleye geldiği ve karakola götürdüklerinde keyiflerine göre saatlerce  karakolda tutulabildiklerini ifade etmişti.
On yıldır devam eden dava Pazartesi günü sonuçlandı. Mahkeme, gençlerin ölümüne sebep olan iki polisin ölümlerden sorumlu olmadığına karar verdi. Mahkeme salonunda bulunan bir kadının “Polis hukukun üzerinde, her zaman olduğu gibi” diye bağırdığı belirtildi. Zyed’in kardeşi Adel ise polislere “Sorumlu sizsiniz” diye bağırırken, Bouna’nın kardeşi Gaye ise ” Cezasızlık, adaletsizlik ve nefret hissediyorum” ifadelerini kullandı.
Karar sonrası yaklaşık 200 kişilik bir grup gençlerin mahallesi yakınında toplanarak kararı protesto etti. Kitle “Polisi Silahsızlandıralım” yazılı bir pankart açarken grup adına yapılan açıklamada “Mahkemenin verdiği kararın altındaki mesaj açıktır: bu iki çocuk siyah ve Arap oldukları için yardımı haketmedi. Bu polislerin aklanması, insanların yardım etmeyerek doğru bir şey yaptıklarına inanmasına sebep olacaktır ” denildi.