Fransa’da Gece Ayakta Hareketi ve Eylemleri Sürüyor

Fransa Çalışma Bakanı Myriam El Khomri’nin sunduğu çalışma yasası tasarısına karşı ülke genelinde meslek örgütleri, sendikalar ve öğrenci birliklerinin başlattığı eylemlere binlerce kişi katıldı.

Başkent Paris’te de göstericiler, protestoların sembolü haline gelen Cumhuriyet Meydanı’nda (Place de la Republique) ‘Nuit Debout’ (Gece Ayakta) eylemleri düzenledi. Öğrencilerin, meslek örgütlerinin ve sendikaların başlattığı hareket, Fransa’da işsizliği düşürme amacıyla hazırlanan yasa tasarısı, işe alımları ve işten çıkarılmalara ilişkin bir takım kuralları esnetmeyi öngören politikalara karşı çıkmak amacıyla yapılıyor. Sendikalar yeni düzenlemeye ‘kazanılmış hakların elden alınacağı’ gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Her akşam meydanda toplanan kalabalık başta yasa tasarısı olmak üzere ülkenin siyasi sorunlarını seminerler ve konferanslarla tartıştı. Ayrıca meydanda sanatsal faaliyetler düzenlendi ve meydandan internet üzerinden canlı yayın yaptı.

Hareket, ülkenin farklı sorunlarının da ele alınması için aralarında LGBTİ, iletişim, şeffaflık, demokrasi, bilim, ekonomi gibi alanların bulunduğu komiteler kuruldu.

İşten Çıkarmalar Kolaylaşacak

Yasa, Fransa meclisinin onayından geçerse işverenlerin şirketin ekonomik zorluklar yaşaması durumunda çalışanlarını işten atmaları, maliyetleri kesmeleri ve bazı işçilerin mesai saatlerini arttırıp haftada 35 saatten fazla çalıştırmaları kolaylaşacak.

Tasarıya göre günlük en fazla olan 10 saat çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyenler işten çıkarılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan minimum çalışma limiti düşürülecek, fazla mesailer için de 5 kata kadar daha az ödeme yapılabilecek.

Polis meydana kurulan çadırları ve meydanda oluşturulan geçici sebze bahçelerini, barakaları kaldırdı; ancak göstericiler ertesi akşam yine meydanda toplandı.

Ülkenin en büyük öğrenci kuruluşlarından UNEF’nin lideri William Martinet, Başbakan’ın yaptığı önerilerden memnuniyet duyduğunu söyledi; fakat çalışma yasasına karşı çıkan protestocuları desteklemeye devam edeceklerini duyurdu.

İnsanlar Bıktı

Mart’tan beri devam eden eylemlere polis şiddetle yanıt verdi. Eylemler Toulouse, Lyon ve Nantes’ın da aralarında bulunduğu birçok ile yayıldı. ‘Gece Ayakta’ hareketi, Cumhurbaşkanı Hollande’ın ülke içinde karşı karşıya olduğu en büyük toplumsal muhalif hareket olarak görülüyor.

Hareketin basından sorumlu sözcüsü 26 yaşındaki Jocelyn “Eylemimizin ‘İşgal Et’ (Occupy) ve Indignados eylemleriyle paralellikleri var. Amaç herkesin konuşmasını sağlamak” dedi ve ekledi:

“İnsanlar artık gerçekten bıktı ve yoruldu. Bu duygu yıllarca gelişti. Hollande’ın sol için söz verdiği fakat yerine getirmediği her şey bıktırdı; bu olağanüstü hal, yeni gözetim yasaları, adalet sistemi ve güvenlik sorunu…”

Hafta içinde polisin müdahalesi ve bazı göstericilerin polise taşla karşılık vermesi üzerine İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’nin açıklamaları Gezi Direnişi’ne TC hükümetinden gelen açıklamaları hatırlattı:

“Şiddet olaylarının arkasındaki bazı aşırı radikal unsurların göstericilerin çoğunluğuyla hiçbir ilgisi yok.”

Yasa tasarısını hazırlayan Çalışma Bakanı Myriam el Khomri ise yeni düzenlemelerle beraber işverenlerin daha fazla kişiye istihdam sağlayacaklarını savunuyor.

direnisteyiz3.org