Filistinli siyasi tutsak Muhammed Allan’ın idari tutukluluğu tedavisi bitene kadar donduruldu

Allan 18 Ağustos Salı günü durumu ile ilgili 24 saat içinde bir çözüm üretilmediği taktirde her türlü tıbbi müdahaleyi reddedeceğini beyan etmişti. Ertesi günü yapılan görüşmelerde, Yüksek Mahkeme Allan’ın açlık grevini derhal sonlandırması durumunda 3 Kasımda serbest bırakmayı teklif etmişti. Allan bunu kabul etmeyip hemen serbestlik istemişti. Yapılan görüşmeler sonunda, Allan’ın tedavisi bitene kadar idari tutukluluğunun dondurulmasına karar verildi. Bu karar üzerine Allan’ın avukatı Camal el-Katib 31 yaşındaki Filistinli avukatın İsrail Yüksek Mahkeme’sinin kararını takiben 19 Ağustos akşamında 65 gündür süren açlık grevini sonlandırdığını duyurdu.

Allan; mahkemeye çıkarılmaksızın hiç bir suçlama getirilmeksizin 6 Kasım 2014’te işgal ordusu tarafından tutuklandı ve o tarihten bu yana idari tutuklu olarak tutuluyor. 6 aylık idari tutukluluk süresi geçtiğimiz Mayıs ayında yeniden uzatılan Allan, bu durumu protesto etmek için iki ay önce süresiz açlık grevine başlamıştı.

Allan komadan çıksa dahi, beyin hasarı oluştuğu belirtildi. Öte yandan tedavisinin sonlandırıldığında tekrar idari göz altına maruz bırakılıp bırakılmayacağı henüz çözülmüş net değil. Kararda, Allan’ın hapishane yerine Barzilai’de bir hasta olarak tedavi göreceğini ancak başka bir hastaneye nakledilmesi durumunda mahkemeye başvurması gerektiğini ifade edildi.

direnisteyiz.net