Fas’ta cinsiyetçi devlet hukuku İki Eşcinsel Erkeğe Üçer Yıl Hapis Cezası

Evlilik öncesi ilişkiler ve “eşcinsel ilişkilerin” yasak olduğu Fas’ta, iki eşcinsel erkek 3’er yıl hapse mahkum edildi.

Fas’ta polis bir tamirci atölyesinde cinsel ilişkiye giren iki eşcinsel erkeği gözaltına aldı. 40 ve 20 yaşlarındaki iki erkek 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezası, Taourirt’ün kuzeyindeki mahkeme tarafından onaylandı.

Tutuklular, gözaltı sırasında ortak bir arkadaşları vesilesiyle tanıştıklarını söyledi. Yetkililer durum hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Fas Ceza Yasası’nın 489 nolu maddesine göre eşcinsellik suç olarak tanımlanıyor. Eşcinseller 3 yıla kadar hapis ve 1000 dirhem para cezası cezalandırılıyor.

Kadınlar ‘Dar Etek Davası’ İçin İsyanda

Haziran ayında çarȿıda etekle dolaȿtıkları için tutuklanan 2 kadın için Faslı kadınlar sokaklara döküldü, 500 gönüllü avukat dava için gönüllü oldu.

Yaȿları 23 ve 29 olarak açıklanan iki kadın, polis tarafından ‘fazla dar’ etekler giyerek ‘teşhircilik’ yapmakla hâkim karşısına çıkarıldı. Suçlu bulunmaları halinde bahsi geçen suçlamadan 2 уıla kadar hapis cezası alacaklar.

Binlerce Kadın Sokaklarda, 500 Avukat Dava İçin Gönüllü

Kadın Hakları gruplarının 2 kadın için ülke çapında düzenlediği protesto gösterilerine binlerce Faslının katıldığı belirtiliyor. Kadınları savunmak için 500’ü aşkın avukatın gönüllü olduğu, duruşmanın görüldüğü salona bunlardan sadece 200’ünün girebildiği kaydedildi. Kadınların serbest bırakılmaları için internet üzerinden başlatılan imza kampanyasına 25 binin üzerinde kişi destek verdi.

Kaynak: direnişteyiz.net, Kaos GL