FARC: ELN de müzakerelere çağrılmalı

Özgür bir gelecek mücadelesi veren Kolombiya Silahlı Devrim Güçleri (FARC-EP), hükümete barış görüşmelerine ülkenin ikinci büyük gerilla grubu Ulusal Kurtuluş Ordusu’nu da (ELN) dahil etmesi çağrısında bulundu.
BBC haberine göre “Timoçenko” adıyla bilinen FARC Lideri, taleplerinde ısrarcı olduklarını belirtti. Timoçenko (Timoleon Jimenez), FARC sitesinde yayınlanan mesajında “Devrimci hareket olarak, ELN’nin barış görüşmelerine katılması yalnızca bizim için değil, hükümet ve Kolombiya halkı için de önemli ve gerekli. Bu bir hak ve gerçekleştirilmesi mümkün olan bir şeydir” dedi.
Devlet Başkanı Santos, pazartesi günkü açıklamasında FARC ve ELN liderleri arasında bir toplantı ayarladığını ifade etmişti. Bogota’daki Birleşmiş Milletler temsilciliği adımı memnuniyetle karşıladı. Hükümet, ELN ile bir yıldan uzun bir süredir gizli müzakereler yürütüyordu. Kolombiya hükümeti ve FARC arasında Havana’da yapılan barış görüşmeleri de yaklaşık 2 yıldır devam ediyor. Havana’da yürütülen barış görüşmelerinin sonuncusu 8 Mayıs’ta gerçekleşti.
FARC, son oturumlarda paramiliter grupların dağıtılması çağrısı yaptı, ancak hükümet katliam şebekesini korumak istiyor. Mağdurlara tazminat konusunda da hükümet zorluk çıkarıyor.
Küba Devrimi sonrası kuruldu
ELN’nin “Gabino” adıyla bilinen lideri, hareketin resmi barış müzakerelerine katılması için görüşülmesi gereken az sayıda madde olduğunu belirterek, “Gündemle ilgili yüzde 80 oranında anlaştık ve yüzde 20’nin ise hala resmen masaya yatırılması gerekiyor” dedi.
Küba Devrimi’nin etkisiyle 1964 yılında kurulan ELN, Kolombiya silahlı güçlerine karşı ormanlardaki üslerini kullanıyor. ELN’nin yaklaşık 2000 üyesi olduğu tahmin ediliyor.
Üç gerilla gücü
Kolombiya’da üç gerilla gücü öne çıkıyor. En büyük güç FARC-EP. Ardından ELN (Ulusal Kurtuluş Ordusu) geliyor. Üçüncü büyük güç de Kolombiya Komünist Partisi’ne bağlı EPL-ML (Halk Kurtuluş Ordusu-ML)