Euroleague’de Barselona’dan Filistin ile dayanışma

Tribünlerde oturan “Els Grups Dracs 1991″, “Boicot, Desinversiones i Sancions contra İsrael” (BDS) gibi bazı aktivist gruplar Barcelona-Maccabi Electra maçı sırasında Filistin bayrakları açarak dayanışma gösterisi yaptı. Tribünlerde “Filistin, Filistin” tezahüratları duyulurken, “İsrail’e boykot” yazılı bir pankart da açıldı.

Katalonya özerk yönetim hükümetine bağlı Katalan polisinin (Los Mossos d’Esquadra) hafta başında aldığı, Barcelona-Maccabi Electra maçında Filistin bayrağı ve Arapça pankart açılmasının yasaklanması ve İsrail karşıtı tezahüratlara müdahale kararı, sivil toplum örgütleri ve Katalonya’daki bazı siyasi partilerin tepkilerinden dolayı maç sabahı kaldırılmıştı.

Öte yandan Barcelona Boykot, Tecrit, Yaptırım (BDS) Hareketi de Çarşamba günü maçın oynanacağı stadyum önünde bir protesto eylemi düzenleyerek karşılaşmayı protesto etmişti. BDS yaptığı açıklamada kanla lekelenmiş top ile oynanacak oyunu reddediyoruz demişti.

İki yıl önce de bir basketbol maçında, 200’den fazla kişinin tribünden Filistin bayrakları sallayarak “Özgür, özgür Filistin” sloganları atması üzerine maç durdurulmuştu.

direnisteyiz.org