Ethem Sarısülük vurulduğu yerde ve saatte anıldı

Anma Ethem’in vurulduğu saatte 17.37’de saygı duruşuyla başladı. Gezi şehitlerinin isimlerinin hep bir ağızdan haykırıldığı anma’ya kitle örgütleri, Ethem Sarısülük’ün annesi, kardeşleri, abisi ve Sırrı Süreyya’nın katıldığı anma konuşmalarla devam etti. Avukatı Kazım Bayraktar’ın da konuştuğu eylemde, annesi Sayfi Sarısülük’ün oğlunun vurulduğu yere geldiğinde gözyaşlarını tutamadığı bu anda kitle “Anaların öfkesi katilleri boğacak, Ağlama anne evlatların burada” sloganlarıyla destek verdi. Konuşmasında “Ethem’in mezarı başından geldiğini belirten Sayfi ana o bana sarılamasa da ben ona sıkıca sarıldım. Hepinize çok teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını bitirdi. Anmanın devamında Sırrı Süreyya Önder konuşma yaptı. Gezi Direnişi’nin bir milat olduğunu belirten Önder, “Gezi’nin bittiğini sananlar yanılıyor. İsyanımız büyüyerek geliyor. Bu acıları bizlere yaşatan bu sistemin artık sonu geldi. O son tokadı biz vuracağız tüm şehitlerimizin hesabını soracağız” dedi.

Gezi Direnişi’nde şehit düşen “Abdullah Can Cömert, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım, Berkin Elvan, Hasan Ferit Gedik, Ethem Sarısülük” hep bir ağızdan burada denilerek anıldı.

Ardından kurumlar adına hazırlanan basın açıklaması okundu. “Gezi Direnişi’nde yoldaşlarımızı katledenlerden hesap soracağız. Gezi artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyen milyonların öfkesi bugün fabrikalarda yankılanıyor. İşçiler Gezilerini yaratıyor. Bursa’da başlayarak birçok yere sıçrayan metal işçilerinin direnişi bize yol gösteriyor. Gezi isyanı örgütlenerek büyüyor” denildi. Eylem öncesinde Yüksel Caddesi’ne Ethem yoldaşın pankartı asıldı. “Bugünlerden geriye bir yarına giden kalır birde yarınlar için direnenler.”