Ethem Sarısülük Davası 28 Kasım’a ertelendi

Gezi Direnişi sırasında, 1 Haziran 2013’te Ethem Sarısülük’ü Kızılay Meydanı’nda başından vurarak katleden polis memuru Ahmet Şahbaz’ın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın son duruşması 19 Eylül’de yapıldı.
Ahmet Şahbaz Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘olası kasıtla adam öldürme’ suçundan yargılanmış, 7 yıl, 9 ay, 10 gün hapis cezası almıştı. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, kararı usulden bozarak, dosyayı yerel mahkemeye göndermiş, ardından ise davanın “güvenlik” gerekçesiyle Aksaray’da görülmesine karar verilerek, tutuklu olan polis memuru Şahbaz tahliye edilmişti.
Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 19 Eylül’deki duruşması avukatların ve davayı takip edenlerin mahkeme salonuna alınmasıyla saat 11.00 civarında başladı.
Sarısülük ailesinin avukatları ‘görüntülerin incelenmek üzere en son TÜBİTAK’a gönderildiğini ve incelemenin, baştan beri mahkemeye sundukları delilleri doğruladığını’ belirterek, “Gerginiz, kızgınız, yargıya güvenmiyoruz, Yargıtay’ın bozma kararı ve davanın buraya getirilmesi doğru değil! Bu duruşmada karar verilmesini ve Ahmet Şahbaz‘ın tutuklanmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandılar.
Sarısülük ailesinin avukatları ‘dava sırasında 3 tane bilirkişi raporunun alındığını, üçünün de birbiriyle paralel rapor olduğunu; son görüntü incelemesi bilirkişi raporu ile de Ahmet Şahbaz’ın 3. atışta kasıtlı olarak, birine isabet ettirmek amacında olduğunun anlaşıldığını’ ifade ettiler.
Ayrıca, ‘sanık Ahmet Şahbaz’ın, kalkanlarıyla kendini savunan diğer polisler geri çekilirken, öfkeyle, göstericileri öldürme kastıyla diğer polislerden ayrıldığını, ilk atışı havaya, ikinci atışı bileğini bükerek flama sopasına denk gelecek şekilde yaptığını, üçüncü atışı da göstericilerin kafalarına isabet ettirecek şekilde attığını’ belirttiler. ‘Üçüncü atışın Ethem’e isabet ettiğini belirterek, sanığın tutuklu yargılanmasını’ talep ettiler.
Avukatlar, “Biz iktidarın sahip çıktığı bir sanığın yargılanmasını istiyoruz. İşimiz zor, ama inatçıyız, kararlıyız. Ahmet Şahbaz’ın tutuklanmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandılar.
Katil avukatlarının, video görüntüsü izletilirken Kaldıraç flamalarına ‘terör örgütü bayrağı’ tabiri kullanmasına ise Sarısülük ailesinin avukatları tepki gösterdi.
Mahkeme, Ahmet Şahbaz’ın kaçma riski olmadığı gerekçesiyle tutuklama talebinin reddine, davanın 28 Kasım 2016, saat 11.00’a ertelenmesine karar verdi.