Ermeni soykırımı anısına Erivan’da devlet töreni yapıldı

Ermeni Soykırımının 100. yıldönümü dolayısıyla Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki Soykırım Anıtı önünde kitlesel anma törenleri düzenleniyor. Öğle saatlerinde yüzbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşmesi planlanan anma yürüyüşü öncesinde, Erivan başta olmak üzere ülke genelindeki kiliselerde çanlar çaldı, Ermeni Soykırımı Anma Töreni başladı. Çok sayıda ülke liderinin katılımı ile devlet töreni düzenlendi.

Devlet temsilcileri Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’a taziyelerini iletirken, anıta yaprakları Ermeni diasporasını, orta bölümü ise ‘Soykırım Anıtı’nı temsil eden çelenk bırakıldı.

‘Hatırlıyoruz ve talep ediyoruz’

Törende bir konuşma yapan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, “Yanımızda duran devletlere ve buradaki anmaları aktaran uluslararası basına minnettarız” dedi.

İstanbul Taksim’de 1915 soykırımını ananlara da teşekkür eden Sarkisyan “Onlar güçlü insanlar” ifadelerini kullandı. Sarkisyan “Ermeni toplumu her zaman insanlığa karşı suça maruz kalanların yanında olmaya devam edecektir. 100 yıl geçti. Hatırlıyoruz ve talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Törende konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da “1915’i soykırım olarak tanımak bir barış adımıdır” dedi. Hollande ayrıca “Terörizm her zaman azınlıkların üzerine yöneliyor bu nedenle Erivan’da olmamız önemli” ifadelerini kullandı.

Ermeni Halkı ile Birlikte Yas Tutuyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise yaptığı konuşmada, “Dünyanın bir dizi ülkesinde itibar gören neo-faşizm, aşırı milliyetçilik, anti- semitizm ve Rusofobi gibi akımların sonuçlarını enine boyuna düşünmemiz gerekir” ifadelerini kullandı. Konuşmasında kitlesel katliamların

bir gerekçesinin olmadığını ve olamayacağını vurgulayan Putin, ‘uluslararası toplumun

geçmişteki trajik olayların bir daha tekrarlanmaması, tüm halkların barış ve uzlaşı içinde yaşaması için her türlü çabayı sarf etmesi gerektiğinin’ de altını çizdi.

Putin, Rusya’nın insanlık tarihindeki en korku verici trajedilerden birini yaşayan

Ermenistan halkının acısını paylaştıklarını da kaydedip      şunları söyledi: “1915 olayları, tüm dünyayı sarstı. Rusya, yaşananları kendi acısı olarak gördü. Milyonlarca Ermeni vatandaşı Rusya’ya sığınarak hayatta kalmayı başardı. 100 yıl önceki dramatik olaylarda, 2. Dünya Savaşı’nda ve Spitak depreminde de iki ülke halkları birbiriyle dayanıştı. Bugün de Ermeni halkı ile birlikte yas tutuyoruz.” (24.04.2015)