Erdoğan’ın ‘Hitler Almanyası’ örneği dünya basınında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hitler Almanyası’ örneği RT, Guardian, Independent, New York Times, Business Insider, El Arabiya gibi birçok basın kuruluşunun gündeminde yankı uyandırdı.

Rusya’nın 5 dilde yayın yapan televizyonu RT, “Erdoğan, Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesi­ne yönelik arzusunu bir kez daha dile getirdi. Bunu yaparken de Hitler Almanyası’nda bu sistemin nasıl işlediğini örnek gösterdi” diye yazdı.

“İktidarda bulunan AK Parti, yeni anayasanın Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesini kolay­laştıracağını düşünüyor. Muhalefetteki partiler ise başkanlık sisteminin Erdoğan’a daha fazla güç verece­ği ve onu tek adam yapacağı görüşünde” denilen haberde Türkiye’deki tutuklu gazeteciler ve Güneydo­ğu’da yaşanan çatışmalar hatırlatıldı.

İngiliz Guardian gazetesi haberi “Erdoğan Hit­ler Almanyası’nı etkili yönetim örneği olarak bahset­ti” diye verdi ve Erdoğan’ın bu sözlerinin iktidarı tek elde toplayacağı yönündeki eleştirilerin artmasına neden olacağını kaydetti.

Erdoğan’ın sembolik bir cumhurbaşkanlığından asıl yöneticiliğe gelmeyi istediğini savunan Guardian, bu durumun da muhalefette bütün gücü elinde tuta­rak otoriter bir sistem getireceği korkusunu doğurdu­ğunu da kaydetti.

Independent ise, haberinde Erdoğan’ın daha önce de Türkiye’de ‘de facto’ bir başkanlık sisteminin olduğuna dair ifadelerini hatırlattı.

direnisteyiz2.org