Erdoğan katliamlara sahip çıktı, savaşa devam dedi

HDP’li vekilleri PKK’ye lojistik sağlamakla suçlayan Erdoğan, Kürdistan’a dönük başlatmış olduğu savaş ve yıkımlara devam edileceği mesajını verdi. Kürtlerin silahlarını gömmesi ve teslim olma beklentisini yineleyen Erdoğan, Cizîr, Sûr, Nisêbîn’de yapılan katliamları ise “tarihi mücadele” olarak nitelendirdi. Erdoğan, yine Rakka özgürleştirme hamlesi başlatan YPG’nin üniformasını giyen ABD askerleri için de müttefiklerine sitem etti.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve atadığı Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte koruma ordusu eşliğinde Amed’te (Diyarbakır) yandaşlarına konuştu. İlk durağı valilik binası olan Erdoğan, yanında atanmış Başbakan Yıldırım ve çok sayıda bakan ile milletvekillerini getirdi. Erdoğan için kentin işlek yolları trafiğe kapatılırken, zırhlı araç, binlerce polis, asker, özel hareket ile keskin nişancı görevlendirildi.
Kendisini atayan Erdoğan’a hitaben konuşan çiçeği burnunda Başbakan Binali Yıldırım, “bayrak sevdasıyla” başladığı konuşmasına daha önce yaptığı Amed ziyaretlerini hatırlattı. Atandığı kongrede dile getirdiği “PKK’yi bitireceğiz” sözlerini tekrarlayan Yıldırım, devlet güçlerinin Sur’a yönelik 6 aydır süren soykırım saldırılarını görmezden gelerek “Diyarbakır’ı yakıp yıkanlar bir kez daha bu yaptıklarından pişman olacaklar” diyerek Amed halkını tehdit etti.
Karakolların güvenliği için beton bariyerlerle kapatılan duble yollarla iktidarı öven Yıldırım, karakola çevrilen okulları es geçerek, AKP’nin kentte eğitim kalitesini arttırdığını ileri sürdü. Belediyeleri  PKK’ye lojistik destek vermekle suçlayarak  DBP’li belediyeleri hedef gösterdi.
Daha önce “giremiyorsanız yakın yıkın” diyerek özel hareket ve orduya talimat veren Erdoğan, Kürt halkını suçlamaya devam ederek şunları illeri sürdü:
“Diyarbakırlı çocuklarımızı hayata daha iyi hazırlamak için çalışıyoruz. Ama bu dersliklerin yarısı yakıldı. Camilerimizi yakmadılar mı? Bunlar Ateist, bunlar Zerdüşt. Bunlardan bir şey olmaz. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmiyorlar. Er veya geç ben inanıyorum ki benim Diyarbakırlı, Şırnaklı kardeşim de bunların ne olduğunu anlayacak. Muşlu, Vanlı, Iğdırlı, Hakkarili kardeşim de anlayacak. Bunlara gereken dersi sandıkla vereceğiz.”
Bu sözlerinin devamında yine “Bunlar Kandil ile hareket ediyorlar” diyerek HDP’li vekilleri tehdit etmeye devam eden Tayyip Erdoğan, Kürtlerin silahlarını gömmesini ve teslim olma beklentisini tekrarladı.
Erdoğan konuşmasında Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD), Rakka’nın kuzeyini özgürleştirmek için başlattığı özgürlük hamlesinde yer alan ABD askerlerinin YPG/YPJ armalı üniformalarına da tepki gösterdi. “PKK, PYD, YPG ve DEAŞ’ın hiçbir farkı yok. Şu anda Amerika’nın PYD-YPG’ye vermiş olduğu desteği bize verilen söz bu değildir. Ben siyasetin dürüst yapılabileceğine inanan biriyim. Bize dost olanlar bizimle NATO’da birlikte olanlar, kalkıp ta kendi askerlerini onların işaretleri ile gönderemez” diyen Erdoğan, müttefiklerine sitem etti.

Sûr halkından Erdoğan’a: Ne yüzle geliyorsun?
Vatandaşlar “Kan dökülmesine karşı olmamıza rağmen, topraklarımızda ısrarla savaş yürütülüyor. Erdoğan gelecek diye bütün yolları kapatıyorlar. Demek ki sıkıntı var ve çözülmediğini ve yakıp, yıkmakla da çözemezler.”  Sözleriyle tepkilerini dile getirirken “kardeşsek neden toprağımı şehrimi bombalıyorsun. Amed’in kutsal bir yer olduğunu söylüyorlar ancak Amed’de ne camii ne de kilise bıraktılar.Gelmelerinin hiçbir anlamı yok, ne yüzle geliyorlar.” Diyerek  yasaklardan dolayı aylardır evlerine gidemediklerini ifade ettiler.
Amed (Diyarbakır) halkı kente gelen Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ve atanan Başbakan Binali Yıldırım’a kıraathanelerde sırtını dönerek, konuşmaları protesto etti. Kıraathanede bulunan yurttaşlar, Erdoğan’ın gelişinin kendileri için olmadığını, yine Kürdistan’da yakıp yıktığı yerlerle övünmek için geldiğini ifade etti.
Mitinge Amed halkı ilgi göstermezken, katılım için ise çevre iller Meletî (Malatya), Xerpet (Elazığ) ve Çewlik’ten (Bingöl) insanlar taşındı. Mitingin yapıldığı alanda çevre illerinden birçok otobüsün bulunması da dikkat çekti.
Kaynak: DİHA