Emperyalizmin uluslararası tetikçisi IŞİD, dünyayı kana buladı

14 Temmuz günü, Fransa’nın Nice kentinde, ülkenin en önemli ulusal bayramı olan Bastille Günü’nün kutlandığı sırada bir kamyonla düzenlenen saldırıda 84 kişi yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenler arasında çocuklar da bulunuyor. Saldırıda 100 kişi de yaralanırken, yaralılardan 18’inin durumunun ağır olduğu açıklandı.

Nice’deki saldırıda kamyon sürücüsü aracını, kentin sahil kıyısındaki ünlü caddesi Promenade des Anglais’de düzenlenen bir havai fişek gösterisi sırasında kalabalığın üzerine sürdü. Caddede toplanan kalabalık bu sırada Fransa’nın en önemli ulusal bayramı olan Bastille Günü’nü kutluyordu. Kamyonu yaklaşık 2 kilometre boyunca süren saldırgan daha sonra güvenlik güçlerince öldürüldü. Saldırganın öldürülmeden önce tabancasıyla ateş açtığı bildiriliyor.

Fransa’da kiliseye silahlı baskın

26 Temmuz günü sabah saatlerinde, silahlı 2 saldırgan ülkenin kuzeyindeki Normandiya bölgesine bağlı Rouen kentinde bulunan bir kiliseye baskın düzenledi. Kilisede bulunan 4 ila 6 kişiyi rehin salan saldırganlar, polis tarafından öldürülürken, kilisenin papazı ise saldırganlar tarafından boğazı kesilerek öldürüldü.
Saldırıyı IŞİD üstlendi.

Almanya’da banliyö trenine baltalı saldırı: 21 yaralı, 1 ölü

18 Temmuz günü, Almanya’nın Würzburg kentine gitmekte olan banliyö treninde bir kişi, yolculara baltayla saldırdı. 21 kişi yaralandı, saldırgan öldürüldü.
Almanya’da banliyö treninde bir kişi yolculara baltayla saldırdı. Polis tarafından yapılan açıklamada, saldırganın emniyet güçleri tarafından öldürüldüğü belirtildi. IŞİD saldırıyı üstlendi.

Alışveriş merkezinde silahlı saldırı: 10 ölü

22 Temmuz günü akşam saatlerinde, Almanya’nın Münih kentinin Moosach ilçesindeki ‘Olympia-Einkaufszentrum’ adlı bir alışveriş merkezinde etrafa ateş açıldı. On kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı gerçekleştirenin İran asıllı bir Alman olduğu bildirildi. Saldırgan cinayetleri işledikten sonra intihar etti.
Saldırganın 18 yaşında İran asıllı bir Alman olduğunu belirten Andrae, “Başka kişilerin bu olaya karıştıkları yönünde ipucumuz yok” dedi.
Olayda, saldırgan dahil 10 kişinin öldüğünü açıklayan Andrae, üçü ağır olmak üzere 16 kişinin yaralandığını ve bunlardan bazılarının çocuk olduğunu dile getirdi.

Almanya’da palalı saldırı: 1 kişiyi öldü, 2 kişi de yaralı

24 Temmuz’da, Baden-Württemberg eyaletinin Reutlingen kentinde bir saldırgan, pala ile bir kadını öldürdü, 2 kişiyi de yaraladı.
Görgü tanıkları, saldırganın elindeki palayı rastgele sallayarak çevresindeki insanları hedef aldığını anlattı. Saldırgan, polis tarafından yakalandı.
Alman polisi, saldırganın Suriyeli bir sığınmacı olduğunu açıkladı.

Almanya’da intihar saldırısı

24 Temmuz günü, Almanya’nın Ansbach kentinde meydana gelen ve üçü ağır 12 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı intihar saldırısını IŞİD üstlendi.
Bir konser alanına girmeye çalışırken kendini patlatan saldırganın 27 yaşındaki bir Suriyeli olduğu belirtilen saldırıyla ilgili açıklamada bulunan Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, saldırıyı gerçekleştirenin, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’ye bağlılığını açıkladığını belirtti. Öte yandan IŞİD’e yakınlığı ile bilinen bir haber ajansında da saldırıyı IŞİD’in üstlendiği duyuruldu.

Qamişlo’da IŞİD katliamı: 52 ölü

27 Temmuz sabahı, Rojava bölgesinin Qamışlo kentinde IŞİD bomba yüklü kamyon patlattı. Patlama sonucu en az 52 kişi ölürken 170’i aşkın kişi de yaralandı.
Patlama sonucu PYD’ye bağlı güvenlik yetkililerinin de aralarında bulunduğu en az 52 kişi ölürken 170 kişi de yaralandı. Ölen ve yaralıların çoğunun sivil olduğu öğrenildi. Cezire Kantonu Yasama Meclisi Eş Başkanı Hakem Xalo, patlama sonucu çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu söyledi. Saldırıyı IŞİD’in üstlendiği aktarıldı.
Saldırıda ölenlerin cenazeleri binlerce insanın katılımıyla kaldırıldı.

Bağdat’taki saldırılarda yüzlerce ölü var

8 Temmuz günü, Irak’ın kuzeyi Beled kentindeki Şii Seyyid Muhammed İbn Ali eli Hadi türbesine düzenlenen saldırılarda en az 50 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Saldırı, Perşembe gecesi yerel saatle 23.00 civarı türbe girişinde bir intihar bombacısının üzerindeki patlayıcıları infilak ettirmesiyle başladı. Daha sonra silahlı saldırganların türbene baskın yapıp ziyaret için türbede bulunan Şiilere ateş açtığı bildirildi.
Yine Bağdat’ın kuzeyindeki Raşidiyye bölgesinde bulunan pazarda bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 32 kişi de yaralandı.
Bir önceki hafta sonu, yine Bağdat’ta, Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Karada bölgesinde gerçekleştirilen saldırıda ölenlerin sayısı 292’ye yükseldi.
Kabil’deki saldırıyı IŞİD üstlendi: 80 ölü, 231 yaralı
23 Temmuz günü, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Şii Hazaraların düzenlediği bir gösteride intihar saldırısı meydana geldi. Saldırıda en az 80 kişi öldü, 231 kişi de yaralandı. IŞİD’in üstlendiği saldırı, Kabil’de 2001’den bu yana yaşanan en kanlı saldırı olarak kayıtlara geçti.

El Nusra, El Kaide’den ‘ayrıldı’, isim değiştirdi!

Suriye’deki kanlı katliamcı çetelerin başında gelen El Nusra örgütü yeni adını ‘Fetih el Şam‘ olarak duyurarak El Kaide’den ayrıldığını açıkladı.
Al Jazeera Arapça televizyon kanalında yayınlanan ses kaydına göre El Nusra lideri Ebu Muhammed el Culani, “Bağları koparma ihtiyacında olduğumuzu anlayışla karşılayan El Kaide komutanlarına teşekkür ediyorum” dedi.
Örgütün, Suriye’de savaşan diğer İslamcı örgütlerle yakın ittifaklar oluşturmak istediği de belirtildi.
Rusya ve ABD’den ilk açıklamalar: “Terör örgütü olarak görmeye devam ediyoruz.”
ABD ve Rusya’nın örgüte karşı Suriye’de askeri operasyonlarını artırmasının ardından isim değişikliğine gitme kararı aldığı konuşulan örgütün isim değişikliği yeterli görülmedi. Rusya ve ABD, Rusya’nın yaptığı ilk açıklamalar, tutumlarının değişmediği yönünde oldu.
2012’de kurulan El Nusra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terör örgütleri listesinde yer alıyor. Ancak IŞİD gibi pek çok ülkeden destek alan El Nusra, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “DAİŞ’e (IŞİD) karşı olanlar terör örgütü değilse o zaman El Nusra’ya niye terör örgütü diyorsunuz?” diyerek savunulmuştu. Ayrıca yine Temmuz ayında ABD kongre meclisinde bile Türkiye’nin El Nusra’ya yaptığı yardımlar gündeme gelmişti. -28 Temmuz

Af Örgütü “gözlerini açtı”: Türkiye’nin ‘ılımlı muhalifleri’ savaş suçu işliyor

Uluslararası Af Örgütü, SUK’a bağlı çete gruplarının insan hakları ihlalleri işlediğini duyurdu.
Resmi internet sayfasında açıklanan raporda, muhalif grupların hâkimiyeti altındaki bölgelerde Suriyeli sivillerin, “şiddet dalgası” ile karşı karşıya olduğu ifade edildi. 2012-2016 yılları arasındaki dönemin ele alındığı raporda, Suriyeli muhalif grupların insan kaçırma, öldürme ve işkence gibi insan hakları ihlâlleri işlediği kaydedildi.
Uluslararası Af Örgütü, Suriyeli muhalif grupların insan haklarını ihlal ettiğini açıkladı. Örgütün resmi internet sayfasında yayımladığı raporda, El Nusra Cephesi, Ahrar El-Şam, Nureddin Sinki, Levant Cephesi ve 16’ncı Tümen olmak üzere toplam beş grubun insan kaçırma, öldürme ve işkence gibi ihlâllerden sorumlu olduğu tespiti yer alıyor. Suriye’deki bazı muhalif grupların Türkiye, Suudi-Arabistan, Katar, ABD gibi ülkelerden destek gördüğü vurgulanan raporda; uluslararası topluma, insan haklarını ihlal eden muhalif gruplara verilen desteğin kesilmesi çağrısı yapıldı.
Kaynak: direnisteyiz3.org