Emperyalist savaşların kurbanı, sınırlarınızın tutsağı olmayacağız!

Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte kadınların uğradığı saldırılar buna karşın kadınların direnişini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından sahne alan Rosa Kadın Korosu, Anadolu’dan ve dünya devrimci müziğinden şarkılar seslendirdi. Koro üyeleri İç Güvenlik Paketi’ni protesto etmek için yüzleri kapalı olarak sahneye çıktılar.

Etkinlikte konuşan Sayfı Sarısülük ise katıldığı her etkinlikte oturanların içinde oğlunu aradığını, 15 günde bir oğlunun mezarını ziyaret ettiğini söyleyerek, “Sizlere Ethem’in selamını getirdim” dedi. Anne Sarısülük ayrıca, oğlunun hesabını sormak için mücadeleye devam edeceğini kaydetti.

AKA-DER adına konuşan Pınar Seçkin ise dünyanın dört bir yanında kadının kurtuluş mücadelesi verdiğini, artık kaybedilenler için yasta değil isyanda olduklarını belirterek, “Sizleri her türlü baskıya, yasağa karşı sokakları daha fazla doldurmaya, seslerimizi, yüreklerimizi birleştirip çığlık olmaya çağırıyorum. AKA-DER’de örgütlenmeye çağırıyorum” dedi.

HDK Kadın Koordinasyona adına konuşan Birsen Kaya da “Rojava’da hayat bulan öz savunma birlikleri, Özgecan cinayetiyle beraber dünyanın her yerinde karşılık bulup tartışılmaya başlanmıştır. Görüldü ki Rojava’daki devrim aynı âmânda bir kadın devrimidir. Kadınların devrimin ayrılmaz bir parçası olduğu kanıtlanmıştır” diyerek, seçim sürecinde de HDP’nin parti politikası olarak her birimde kadınların etkin görevler almasının esas olduğunu söyledi. Son olarak sahneye çıkan Sevinç Eratalay’ın şarkılarıyla etkinlik sona erdi.