Dünyada 1 Mayıs…

Küba

Küba’da ABD tarafından 1998’de casusluk gerekçesiyle tutuklanan ve 17 Aralık’ta son üç tutsağın da serbest bırakılmasıyla özgürlüklerine kavuşan Küba Beşlisi’nin de 1 Mayıs törenine katılmaları, Küba halkı tarafından coşkuyla karşılandı.

1 Mayıs Havana’da bulunan Devrim Meydanı’nda yapıldı. Ülke liderleri ve misafirleri de 1 Mayıs’a Devrim Meydanı’nda katıldı.

Yüz binlerce işçi ve yakınları Küba bayrakları ve Devrim’e olan desteklerini gösteren pankartlar ile Havana’daki Devrim Meydanı’nda toplandı.

Bu sene kortej, başta Batı Afrika’da Ebolaya karşı mücadele veren Henry Reeve Uluslararası Yardım Tugayı’nın üyeleri olmak üzere 5 bin kişiden oluşan sağlık emekçilerinin öncülüğünde yürüdü.Tören sırasında başlayan yağmura rağmen, kortejler coşku ile yerlerini aldı.

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nın da katıldığı

törende, Küba halkı ABD tarafından tehdit olarak gösterilmeye çalışılan Venezuela halkına dayanışma mesajları gönderdi.

Devrim Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs törenine 70 farklı ülkenden 2 bin civarında misafirin de katıldığı belirtildi.

Yunanistan

Yunanistan’da 1 Mayıs işçilerin greviyle başladı. Atinada dört faklı koldan toplanarak yürüyüşe geçenÖğrenciler, işçiler, emekliler, kadınlar ellerinde karanfillerle meclis önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık AB ve IMF karşıtı sloganlar atıldı. Sabah saatlerinde başlayan ve yürüyüş boyunca da süren konuşmalarda ise AB ve IMF’nin kemer sıkma politikaları protesto edildi. Ayrıca göçmen katliamlarına ilişkin kınama mesajları okundu ve sloganlar atıldı. Meclisin ardından Akademia Meydanı’na ulaşıldıktan sonra eylem sonlandırıldı.

Atina 1 Mayıs kutlamalarının dışında ülkenin pek çok şehrinde de eylemler gerçekleştirildi.

Rusya

Moskova’da İşçi sendikaları ve devrimcilerin ayrı ayrı yürüyüş kollarından katıldığı 1 Mayıs Kızıl Meydan’da kutlandı. Renkli balonlar ve pankartlarla süslenen alanda 1 Mayıs bayram havasında geçti.

Fransa

Fransa’da 1 Mayıs sendikaların anlaşmazlıkları gölgesinde kutlandı. Daha önceki senelerde 1 milyonu bulan katılm sayısı bu yıl 50 bini aşmazken üç farklı eylem düzenlendi. Ülke genelinde en çok üyesi bulunan ve devlete yakınlığıyla bilinen CFDT sendikası ise eylem yapmadı. Yürüyüş düzenleyen diğer sendikalar ise hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto etti.

Sağ parti Milli Cephe’nin (FN) 1 Mayıs kutlması sırasında konuşma yapan parti başkanı Marine Le Pen’in sözleri FEMEN’in “Heil Le Pen” pankartıyla protesto edildi. FEMEN üyelerine saldıran güvenlik görevlileri, daha sonra üç kadını serbest bıraktı.

ABD

ABD 1 Mayıs’ında gündem Baltimore’da polis tarafından katledilen Freddy Gray oldu.

Günlerdir ABD sokaklarında polis şiddetine karşı yapılan eylemler 1 Mayıs’ta da meydanlara taşındı. Polisin yürüyüş güzergahı üzerine yerleştirdiği bariyerler dikkat çekerken, 1 kişi gösteriler sırasında gözaltına alındı.

Venezuela

En kitlesel 1 Mayıs yürüyüşlerinden biri Venezuela’da yapıldı. ABD’nin Venezuela’ya yönelik siyasi müdahaleler yapma çalışmalarına tepkinin öne çıktığı yürüyüşte konuşan Devlet Başkanı Nicolas Maduro, asgari ücrete yüzde 30, emekli maaşlarına ise yüzde 60’a varan zam yapıldığını açıkladı.

 

Hong Kong

Hong Kong’ta işçiler 1 Mayıs’ta meydanlarda ‘Çocuklarımızı bile görmeden çalışıyoruz’ diyerek çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep etti.

Ülkede 1.3 milyon işçi açlık sınırının altında yaşıyor.

Almanya

Almanya’da 1 Mayıs Oldenburg, Münih

ve Essen’de kutlandı. Demokratik Kürt Toplum Merkezi, EÖC, Alman Sendikalar Birliği, DIDF, Aleviler Derneğinin düzenlediği 1 Mayıs’ta “Yaşasın 1 Mayıs”, “Biji Yek Gulan”, “Biji Berxwedana Kobane”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı. Oldenburg’te yürüyüş esnasında yaklaşık

beş yüz kişi sivil itaatsızlık eylemi yaparak PKK yasağının kaldırılması istedi. Yürüyüş sırasında yüzlerce PKK bayrağını gösteren eylemciler, Rojava devrimini selamladı. Yürüyüşler sokak şenlikleriyle son buldu.

İsviçre

İsviçre’nin Zürih, Bern, Basel, Cenevre başta olmak üzere bütün kentlerinde 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Zürih’te Helvetia Platz meydanında bir araya gelen yaklaşık 10 bin kişi buradan Opera Platz meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Zürih’ de düzenlenen etkinliğe katılan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kobane’ direnişinin halklar acısından önemine değinerek “Rojava’da DAİŞ’e karşı verilen direniş insanlık değerlerini korumaya yöneliktir” dedi. Müslim 1 Mayıs kutlayarak başladığı konuşmasında, Rojava’da yaşanan gelişmeleri aktardı.

IŞİD tehdidinin Rojava’da hala devam ettiğini anlatan Müslim, Rojava’da YPG veYPJ’yle birlikte

verilen halkların ortak mücadelesine dikkat çekti.. Bölgede sadece Kürtler adına bir mücadelenin yürümediğini söyleyen Müslim, IŞİD’in bölgede bir bütün olarak insanlık adına ne varsa her şeyi yok etmek istediğini dile getirdi.

İsveç

En kitlesel ve çoşkulu 1 Mayıs kutlamaları başkent Stockholm’de yapıldı. Sol Parti’nin düzenlediği 1 Mayıs kutlaması saat 12.00’de başladı. Taşınan 1 Mayıs 1977’de Taksim’de açılan pankart, PKK, PYD, PJAK, JPG ve YPJ bayrakları ve Abdullah Öcalan’ın büyük boy posteri ve resimlerinin yer aldığı flamalar renkli görüntülere sahne oldu.

Yürüyüşte “6 saatlik iş günü”, “Yaşasın işçi sınıfının uluslararası dayanışması”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Silah satışına son” sloganları atıldı. Katılım yaklaşık 15 bini buldu.

Ukrayna

Ukrayna Komünist Partisi tarafından organize edilen gösteride parti lideri Petr Simonenko hükümeti eleştiren konuşma yaparken bir kişi Simonenko’nun üzerine yoğurt fırlattı. Sonrasında ise sağcılar Simonenko’ya etkinlikten sonra da saldırmak istedi. Polis 15 kişiyi gözaltına aldı.

İran

İran’da 1 Mayıs öncesi işçi liderleri gözaltıa alındı. 8 yıl aradan sonra 1 Mayıs’ı kutlayan İran işçileri ise konuşmalaı esnasında gözaltına alınan işçilerin İran’daki işçi hareketi basırmak için alındığını bunun bir yıldırma politikası olduğunu dile getirdi. Söz alan Hadi Ghaemi: “

1 Mayıs öncesinde İran’da işçi liderleri gözaltına alındı. İşçiler, hükümetin işçi hareketini bastırmak için böyle bir yol seçtiklerini dile getirirken Kampanya Direktörü Hadi Ghaemi “Hükümet, işçilerin mücadelesini kendi güvenliğine bir tehdit olarak görüyor. Hükümet demir parmaklıklar olmadan işçilerin kendi günlerini kutlamasına izin vermeli” dedi. İran’da işçilerin ücretlerinin yüzde 70’i açlık sınırının altında kaldığına dikkat çekti.

Gösteri sırasında “İran’ın işçileri işsiz”, “Sosyal güvenlik hakkımız” sloganları atıldı.

Lübnan

Lübnan Komünist Partisi’nin çağrısı üzerine El-Berbir bölgesinde bir araya gelen haklarının iyileştirilmesini talep eden işçiler, şarkılar eşliğinde başkentin merkezine doğru yürüdü.

Yürüyüş sonunda konuşma yapan Lübnan Komünist Partisi Genel Sekreteri Halid Haddade, Lübnan’daki işçilerin yaşadığı sorunları aktardı.

Tunus

Tunus Halk Cephesi’nin başkent Tunus’ta düzenlediği yürüyüşte ise “Yaşasın Tunus’taki emekçilerin mücadelesi”, “Hüküm halkındır” ve “Devrim üretenlerindir” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Halk Cephesi yetkililerinden Cilani el- Hemmami, “Hükümetin net bir vizyonu olmadığı gibi mevcut krizin çözümü için acil önlemler

almaya da muktedir değil. Bu nedenle Tunus halkını uyanık olmaya ve siyasi söylemlerin peşinden sürüklenmemeye çağırıyoruz” dedi.