Dünya emekçileri Ankara katliamına karşı ayakta

ETUC: “Kalbimiz Ankara Katliamının Kurbanlarıyla Birlikte Atıyor”

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini, 10 Ekim’de yaptığı açıklamada, “Tüm sendika yöneticileri ve üyelerinin kalpleri, Ankara’da yaşanan korkunç saldırıda yaşamını yitirenler ve yaralananlarla birlikte atmaktadır. Hayatını kaybedenlere, ailelerine ve sevdiklerine tüm kalbimizle dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz” dedi.

ETUC üyesi DİSK ve KESK’in de düzenleyicileri olduğu bir barış gösterisine katılan insanların soğukkanlı biçimde katledilmesini kınayan Visentini, “Bu, sendikalara ve barışa yönelik kalpsiz bir saldırıdır. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin insan yaşamı ile ilgili uzaktan yakından ilgisi yoktur” diye konuştu.

Avrupa’da Protesto Eylemleri

Yunanistan, Fransa, Almanya, Avusturya, İspanya ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede halklar sokağa çıkarak katliamı lanetledi ve dayanışma mesajı verdi.

Yunanistan‘da Syriza ‘nın çağrısıyla Sintagma meydanında bir eylem düzenlendi. Eylemde “Unutulamaz, Affedilemez” yazılı bir pankart açılırken, “Katil, faşist Erdoğan” sloganı atıldı.

Paris’te Fransa Demokratik Kürt Konseyi, Fransız Komünist Parti, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği, Kürt Kadın Hareketi, ACTİT, ESP, FUAF, ATİK, FEDA, Pazarcık Elbistan HalkEvi, SYKP, DİDF, Alınteri, Kızılbayrak, SKB, ADHK-Paris, Odak, Bloc Rouge, ve daha birçok kurumun çağrısı ile Republique Meydanı’nda toplanan kitle “No pasaran”, “Barış, inadına barış”, “Katil AKP” sloganları attı.

Köln’de kitlesel bir yürüyüş gerçekleşirken DTK Eşsözcüsü Sabahat Tuncel mitingde bir konuşma yaparak katliamcıları iyi tanıdıklarını belirtti ve “Biz bu katliamı yapanları iyi tanıyoruz. Ağrı, Amed, Suruç’ta katliam yapanlarla aynı zihniyetteler. Bu zihniyet 90 yıllık cumhuriyet tarihinden bu yana bize katliam yapıyorlar. Bu katliamcılar, AKP hükümeti tarafından korunuyor. Bunlarda bizi çok iyi tanıyorlar. Asla geri adım atmayacağız. Biz Şex Saitlerin, Seyid Rızaların torunlarıyız. Asla teslim olmayacağız, AKP’ye biat etmeyeceğiz. Bunlardan hesap soracağız” dedi.

Eyleme NAV-DEM, AABF, MLKP, ATİK, Kaldıraç, PYD, ADHK, BİR-KAR, PARTİZAN, AGİF PARTİZAN ile Almanya’dan anarşist gruplar olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş katıldı. Yürüyüşte katliamda hayatını kaybedenlerin posterleri ile AKP ve savaş karşıtı pankartlar taşındı ve “Katil Erdoğan”, “Ankara şehitlerini unutmayacağız”, “Kahrolsun faşizm” sloganları atıldı.

İsveç‘in Gävle şehrinde de eylem vardı. Toplanan kitle Gävle Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin lokalinden şehir merkezine yürüdü. Avusturya’nın Viyana, İngiltere’nin Londra, İspanya’nın Madrid şehirlerinde de katliamı lanetlemek ve dayanışma mesajları vermek amacıyla eylemler düzenlendi.

FHKC’den Dayanışma Mesajı: “Şehitlerimiz bölgemizde özgürlüğün nihai zaferine dek yolumuzu aydınlatacaktır”

FHKC Ankara katliamına ilişkin dayanışma için açıklama yayınladı. Açıklamada saldırıyı kınayan FHKC, Filistinli bir devrimcinin de alanda yaşamını yitirdiğini duyurarak “Şehitlerimiz, bölgemizde özgürlüğün, barışın, demokrasinin ve adaletin nihai zaferini halklarımızca hep beraber kutlayacağımız güne dek mücadele yolumuzu aydınlatacaktır.” dedi.

“Emperyalizm, Siyonizm ve onların bölgesel müttefiki olan gerici güçlerin bölgemize dayattığı terör ve savaş politikalarının durdurulması için verilen mücadelenin, bölgemizin ilerici ve özgürlükçü güçleri başta olmak üzere tüm bölge halklarınca ağır bedeller ödenerek yürütüldüğünü görüyoruz.” ifadelerine yer verilen mesajda katliamda şehit düşen Filistinli genç Ahmet Al- Haldi’ye de değinilerek, verilen mücadelenin hepimizin ortak mücadelesi olduğunu gösterdiği belirtildi.

Akademisyenlerden Uluslararası Dayanışma Çağrısı

Aralarında Judith Butler, Slavoj Zizek, Partha Chatterjee ve Antonio Negri’nin de bulunduğu dünyanın dört bir yanından akademisyenler, ortak açıklama yaparak 10 Ekim’de Ankara’daki Barış Mitingi öncesinde meydana gelen ve 102 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan patlamaların Birleşmiş Milletler çatısı altında kurulacak bağımsız komisyonlarca incelenmesi çağrısında bulundu.

(Direnisteyiz2.org)