Dünya Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart’ta kadınlar sokakta, eylemdeydiler…

İSTANBUL

Saat 13:00- Kadıköy’de öğlen saatlerinde soğuğa rağmen kadınlar yürüyüş yaptı. Bir araya gelen kadınlar yaşam vurgusu eşliğinde devlet ve erkek şiddetine, kimliklerinin yok sayılmasına ve çifte emek sömürüsüne karşı yürüyüş yaptı. Özgecan’ın da unutulmadığı yürüyüşte Kürt kadın hareketinin simgeleri Sakine, Fidan ve Leyla selamlandı. Siyasi kurumların, demokratik kitle örgütlerinin dernekler ve yerel örgütlerin de katıldığı mitingde Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması yapıldı. Miting boyunca halay çeken kadınlar Grup Sarya ve Ahu İrani şarkıları ile mitinge son verdi.

Kadın cinayetlerini durdurmak için saat 17:00’da Tünel’den Galatasaray’a yürüyüş gerçekleştirildi. Galatasaray Lisesi önünde kadın cinayetlerini vurgulayan yerde yatan öldürülmüş kadınlar mizanseni dikkat çekti. Yürüyüş esnasında sporcu kadınlar önlerine koydukları tahtaları kırdı. Direnişin Ritmi de İstanbul Taksim’deki eylemde yerini aldı.

Ayrıca İstanbul’da Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Validebağlı kadınlar oldukça renkli bir eyleme imza attılar. İnşaatın yasadışı olduğunu söyleyen kadınlar dini tesis alanı etrafındaki polis barikatını zincirlediler.

 

ANKARA

Ankara’da siyasi kurumlar ve demokratik kitle örgütlerinin öncülüğünde binlerce kadın Kurtuluş Parkı’nda bir araya geldi. Ziya Gökalp Caddesi’ne kadar kortejlerle yürüyüş gerçekleştiren kadınlar “8 Mart kızıldır kızıl kalacak”, “daha fazla Rojava daha fazla direniş” sloganları attılar.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü basın açıklaması Türkçe, Kürtçe ve Arapça okundu. Militarizme, milliyetçiliğe, kapitalizme karşı ses çıkarıldı. Vicdani reddini açıklayan bir kadın konuşmasının ardından müzik dinletisine geçildi.

 

İZMİR

İzmir Konak’ta kadına şiddete karşı duvar örüldü. Duvarda, öldürülen 1169 kadının ismi de yer aldı.

 

ANTAKYA

Antakya’da 8 Mart eyleminde Eğitim-Sen önünde toplanan kitle Ulus meydanına doğru yürüdü. Siyasi kurumlardan ve demokratik kitle örgütlerinden katılan kadınlar “Kadınlar alanda özge için sokakta”, “Jin jiyan Azadî” sloganları attı.

 

EDİRNE

Saat 13.30’da ”Edirne Kadın Platformu olarak” Edirne Belediyesi’nin önünde toplanan kadınlar ”yaşasın 8 Mart dayanışması”, ”adalet direnen kadınlarla gelecek”, ”Homofobik devlet yıkacağız elbet” sloganlarıyla Saraçlar Caddesi PTT önüne yürüdü. PTT önünde yapılan basın açıklamasının ardından serbest kürsü kuruldu ve kadınlar çıkıp sözünü söyledi. Serbest kürsüdeki konuşmalardan sonra “YPJ’li Direnen Kadınlara Bin Selam” sloganı atıldı. Basın açıklamasının ardından kadınlar halaylarla horonlarla eylemi sona erdirdi.

Edirne Kadın Platformu’nun hemen ardından, saat 15.00 de PTT önünde Edirne LGBTİ Çalışma Grubu ve HDP’nin bir basın açıklaması gerçekleşti. Açıklamada Edirne Olay Gazetesi’nin, HDP’ye eşcinseller mi yön verecek başlığı ve karalama politikası yapılmaya çalışıldığına dikkat çekilerek “Gazetenin ötekileştirici ve itibarsızlaştırıcı söylemlerden vazgeçip LGBTİ bireylerden özür dilemesini istiyoruz” denildi.”susma haykır eşcinseller vardır” ve “homofobik devlet yıkacağız elbet” sloganları atıldı

 

SOMA

Soma’da Somalı emekçi kadınların çağrısıyla kadınlar yürüyüşe geçti. Kadınlar slogan ve trompetlerle yürüyüş yaparak Soma Kaymakamlığı önüne geldi. Soma kaymakamlığının önünde basın açıklaması okundu.

 

TRABZON

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Trabzonlu kadınlar sokakları işgal etti. Trabzon Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısı ile saat 15:00’da merkez postane önünde toplanan kadınlar buradan yürüyüşe geçti. Yaklaşık 300 kadının katıldığı yürüyüşe Trabzon halkı alkışlarla destek verdi. Yürüyüş boyunca “kadınlar yürüyor mücadele büyüyor”, “yaşasın 8 mart”, “AKP’den hesabı kadınlar soracak”, “erkek vuruyor devlet koruyor”, “yasta değil isyandayız”, “yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı. Meydan parka gelen yürüyüş korteji burada basın açıklaması yaptı. Platform adına yapılan açıklamada “biz kadınlar bugün 8 Mart kadınların uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününde yine yeniden, yıllardır biriktirdiğimiz öfkemizle, isyanımızı büyüterek; tacize, tecavüze, şiddete, kadın düşmanlığına, güvencesizliğe, gericiliğe, savaşa karşı sokaklardayız. Bizler sokaklardayız çünkü, yanı başımızda Şengal’de, Rojava’da, Kobane’de kadınlar ölümle iç içe yaşıyor. Köle olarak kaçırılan, satılan kadınlar savaşın ve zulmün en ağır halini yaşıyor. Kadınlar savaş istemiyor.” dedi. Basın açıklamasının ardından sloganlarla devam eden eylem şarkılar ve marşlar söylenerek sona erdi.

 

ADANA

Adana Kadın Platformu tarafından “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz için 8 Mart’a” şiarıyla Uğur Mumcu Meydanı’nda miting düzenlendi. Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’ndan miting alanına kadar yürüyen kadınlar, taleplerini içeren dövizler taşıdı.

 

ANTEP

Antep Demokratik Kadın Platformu öncülüğünde Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen siyasi kurum ve demokratik kitle örgütleri “Kobanê’de direnen kadınla örgütlenelim yaşamı özgürleştirelim” ve “Yasta değil isyandayız, kabullenişte değil direnişteyiz” yazılı pankartların açıldığı yürüyüşte “Jin jiyan azadî”, “Transfobik devleti yıkacağız elbet”, “Kadına uzanan eller kırılsın”, “Bijî berxwedana Kobanê” ve “Şiddete karşı omuz omuza” sloganları attı.

 

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun örgütlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar yürüyüşü Espark önünde toplanarak saat 14.00 da basladı. Ardından Hamamyolu Yediler Parkı’na kortej oluşturulup yüründü. Yürüyüş sonrası basın açıklaması ve halaylar, horonlar ile eylem devam etti.

Sloganlarla zılgıtlarla kadınlar erkek egemen sisteme devlete şiddete karşı mücadelenin devam edeceğini haykırdılar.

 

YOZGAT

Saat 12.00 sıralarında karanfil dağıtan kadın öğrenciler, Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yapmak için toplandıkları sırada sayıları 100-150 arasında değişen ülkücü bir grup öğrencilerin üzerine yürüdü. Polis engellemesinin ardından basın açıklamasının yapıldığı sırada ülkücü grup, kadınlara ve öğrencilere küfürler ve tehditler savurarak, kadın öğrencilere saldırmak istedi. Kadın öğrenciler kışkırtmalara ve polise rağmen basın açıklamalarını bitirdiler.

 

ARDAHAN

DBP Kadın Meclisi ve Ardahan Yurtsever Öğrenci Meclisi üyeleri de, DBP binasında etkinlik düzenledi. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte, Abdullah Öcalan’ın mesajı okundu. Sinevizyon gösterimi yapılan etkinlik, halaylarla son buldu.

 

BİNGÖL

Bingöl’de kadınlar KJA öncülüğünde, 8 Mart’ı kutlamak için DBP binası önünde bir araya gelerek PTT Kavşağı’na yürüdü. Yüzlerce kadının polis ablukası altında gerçekleştirdiği yürüyüşte sık sık “Jin jiyan azadî”, “Kadına uzanan eller kırılsın” ve “Bijî berxwedana YPJ” sloganları atıldı.

 

DERSİM

Dersim Kadın Platformu’nun çağrısıyla eski hastane önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, Seyid Rıza Meydanı’na yürüdü.

 

ERZİNCAN

Çağlayan duraklarında toplanan kadınlar, zılgıtlar ve sloganlarla Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. “Jin jîyan azadî”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Ses ver şiddeti durdur”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Bijî berxwedana Kobanê” ve “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganları atıldı.

 

DİYARBAKIR

Halkların Demokrat Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve kadın örgütlerinin organizesi ile bir mitingi düzenlendi. İstasyon Meydanı’nda yapılan mitingde Abdullah Öcalan’ın Kürtçe mesajı okundu. Sabah saatlerinde miting alanına gitmek için kentin 4 ayrı noktasında kadınlar toplandı. Yenişehir ilçesinde bulunan İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitinge Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Abdullah Öcalan’ın kız kardeşi fatma öcalan, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, belediye eşbaşkanları, İmralı heyetinde bulunan Ceylan Bağrıyanak, kadın örgütleri ve çok sayıda kadın katıldı. Program saygı duruşu ve Abdullah Öcalan’ın Kürtçe mesajının okunmasıyla başladı.

Mitingde konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Bizim devrimimize selam olsun. Tüm dünya kadınları hoş geldi. Dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadın Günü kutlu olsun. Gururla şunu söylüyoruz. Kadınlar adım adım özgürlük yürüyüşünü büyüttüler. Kadınlar direndiler. İşkenceler, sokaklar ve meydanlarda direnmeye devam ettiler. Diyarbakır’da Rojava devriminin kadınları buluşmuştur. Artık geri dönüşü olmayan kesintisiz bir kadın devrimi süreci başlamıştır” dedi.

 

ERZURUM

HDP ve DBP il örgütleri öncülüğünde Mahallebaşı’nda bir araya gelen kadınlar kadına yönelik şiddeti protesto etti. Çok sayıda kadının katıldığı eylemde sık sık “Jin jiyan azadî” sloganı atıldı

 

HAKKARİ

Hakkari’de KJA tarafından miting düzenlendi. Mitingde konuşan HDP Milletvekili Aysel Tuğluk kadınların direnişinin zafere ulaştığını söyledi.

 

IĞDIR

Iğdır’da KJA üyeleri 8 Mart dolayısıyla Medet Serhat Parkı’nda kadın buluşması gerçekleştirdi. KJA Daimi Meclis üyesi Sozda Gökçe yaptığı açıklamada tüm tutsakların serbest bırakılmasını umduklarını söyledi, “bundan sonraki kadınlar günü özgürce ve beraber kutlarız” dedi.

 

MALATYA

Malatya Demokratik Kadın Platformu bileşenleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi gerçekleştirdi. Emeksiz Alt Kavşağı’ndan bir araya gelen binlerce kadın geleneksel kıyafetler giydi, kadına yönelik şiddeti protesto eden sloganlarla Emeksiz Meydanı’na (1 Mayıs Meydanı) yürüdü.

 

ŞIRNAK

Şırnak’ta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Aşitî Meydanı’nda kutlandı. Binlerce kadın geleneksel kıyafetleriyle sokaklara çıkarken, Özgecan Aslan, Sakine Cansız ve Arîn Mîrxan’ın fotoğrafları taşındı.

 

URFA

Urfa İl Kadın Platformu tarafından düzenlenmek istenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi dolayısıyla Ali Şellî Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, yürüyüşe geçince polis saldırısına maruz kaldı.

 

VAN

Van Sanat Sokak’ta Van Kadın Derneği VAKAD’ın 8 Mart buluşmasında, sloganlar çok anlamlı bir şekilde gündemi yansıtıyordu. Halaylar çekilirken, Kürtçe şiir dinletisi oldu.

 

SİLVAN

Amed’in Silvan ilçesinde, KJA öncülüğünde Mescit Mahallesi Azizoğlu Meydanı’nda yapılan mitinge, Silvan Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Bodakçi, DBP ve HDP Amed ve Silvan ilçe örgütleri eş başkan ve yöneticileri yanı sıra yüzlerce kadın katıldı.

Silvan Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Bodakçi, DBP Silvan İlçe Örgütü Eş Başkanı Aynur Sümer ve HDP Silvan İlçe Örgütü Esra Tokmak yaptıkları konuşmalarda 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere dikkat çekerek, birlik çağrısı yaptı. Etkinlikte Dicle Fırat Kültür Merkezi sanatçılarından Nûjiyan ve Janya şarkılarını seslendirdi.