DİSK Kadın Komisyonu: “Barış biz emekçilerin elleri ile gelecek”

Kadın Komisyonu, yürütecekleri çalışmalar ile ilgili DİSK Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “savaşlarda işçiler ölüyor, emekçiler ölüyor, yoksullar ölüyor; atılan her kurşun, patlayan her bomba bizim ekmeğimizi küçültüyor; onların sarayları büyüyor, servetleri büyüyor. İşte bu yüzden biz diyoruz ki savaşı durduracak olan emektir. Barış emekle kazanılacak…

Savaş, kadınlar için yaşadığı yerlerden sökülüp atılmak, hayatın iyice kıyısına itilmek, yoksulluk, yoksunluk ve göç anlamına geliyor. Savaş, evde ve sokakta kadına yönelik şiddetin artması anlamına geliyor. Kadın intiharları artıyor. Savaş, işsizlik, açlık ve yoksulluk sınırında yaşamak zorunda kalmak, tüm sosyal hakların gasp edilmesi anlamına geliyor.

Biliyoruz ki bu topraklara barış biz emekçilerin elleri ile gelecek. Ve barışı en çok da biz kadınlar inşa edecek. İşte bu yüzden sesimizi “kardeş kanı dursun” diyen kadınların sesine katmak için yola çıkıyoruz. DİSK Kadın Komisyonu olarak 9 günlük kuşatma, ölüm ve yıkımı yaşayan Cizreli kızkardeşlerimiz başta olmak üzere bu yıkımın tanığı ve mağduru kadınlarla, çocuklarla dayanışma örgütlemek üzere çalışmalarımızı başlatıyoruz. Hedefimiz savaşın yoksul ve yoksun bıraktığı kadın ve çocukların yaralarını bir nebze olsun sarmak, onların en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektir” diye konuştu.

DİSK Kadın Komisyonu üyeleri sendikalara yaptığı çağrı sonucu, sendikalardan toplanacak yardımları Cizre Nur Mahallesi’ndeki Menderes İlköğretim okulundaki çocuklar ve Nur Mahallesi’ndeki kadınlara ulaştıracak.

İşçi Gazetesi / 30 Eylül 2015