Dilek Doğan’ı unutmayacağız!

Dilek Doğan hastanede yaşam mücadelesi verdiği sırada desteğe gelenlere ise polis saldırdı. Saldırıda en az 5 kişi darp edilerek gözaltına alındı.
Polis akşam operasyonu protesto için toplanma çağrısı yapılan Armutlu Cemevi’ne baskın düzenleyerek gösteri yapılmasına izin vermedi. Özel harekât polislerinin gün boyu mahallede terör estirdiğini söyleyen Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Günay Dağ, “İnsanları tedirgin etmek için polisler, ellerinde silahlarla, akreplerle gezmişler. İnsanları taciz etmişler. ‘Evlerinize girin, sokağa çıkmayın’ demişler” dedi.
Emniyet’ten “Silahı Almaya Çalıştı”, Sözcü’den “Canlı Bomba” Yalanı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada operasyon yapılan evde yaşayan Dilek Doğan’ın göğsünden vurulup ağır yaralanmasının “operasyonda görevli bir personelin silahının alınmaya çalışılması sırasında yaşanan arbedede” meydana geldiği iddia edilmişti.
Burjuva medya ise Dilek Doğan’ın “canlı bomba” olduğunu iddia etmişti. Buna isyan eden baba, “Sözcü gazetesinden Şenol Gezer var, işbirlikçi, Dilek’in canlı bomba şüphesiyle vurulduğunu söylemiş. Operasyonda helikopter de destek verdi demiş, zırhlı araç vardı ama helikopter yoktu. ‘Polisin Armutlu’da direnişle karşılaştığı canlı bomba olduğu iddia edilen aranan Dilek Doğan’ın eve girmek isteyen kaslı ve çelik yelekli timlere ateş açıldığını, çatışmada Dilek Doğan yaralandı’ demiş. Halbuki hiç alakası yok. Dilek’in çalıştığı yerler belli Akmerkez’de. Kameralara girip baksınlar. Ben Şenol Gezer’in bürosuna gideceğim, avukatlara söyledim, hakkında işlem yapılacak. Direk hedef gösteriyor.” diyerek tepki göstermişti.
Dilek Doğan’ın cenazesi Maraş’ta “Katil devlet hesap verecek” sloganları ile toprağa verildi.
Dilek Doğan memleketi Maraş’ın Afşin ilçesi Türkçayırı (Serkiz Çayı) Mahallesi’nde “Katil devlet hesap verecek” sloganları ile toprağa verildi. İstanbul’da düzenlenen törenin ardından gece saatlerinde Maraş’a getirilen Doğan’ın cenaze törenine katılmak için sabah saatlerinde Serkiz Cemevi’nin önünde toplanan ve aralarında HDP’nin Maraş milletvekili adayları, Tutuklu ve Hükümlü Yakınları ile Dayanışma Derneği (TAYAD) ve Halk Cephesi üyelerinin bulunduğu yüzlerce kişi, “Dilek Doğan ölümsüzdür” ve “Anaların öfkesi katilleri boğacak” pankartlarını açtı.
Doğan’ın kızıl bayrağa sarılı tabutunu omuzlayan beyaz tülbentli ve kırmızı bandanalı anneler, mahallenin mezarlığına doğru yürüyüşe geçti. Sloganların kesilmediği yürüyüşte, gençler kızıl bayrak taşıdı. Mezarlıkta son bulan yürüyüş ardından Halk Cephesi adına yapılan açıklamada, katillerin tanındığı ve hesabın sorulacağı belirtildi.
Yapılan saygı duruşu ardından “Bize ölüm yok” marşı okundu. Doğan’ı “Katil devlet hesap verecek” sloganlar eşliğinde toprağa veren kitle, ardından taziyelerin kabul edildiği cemevine geçti.