“Devletin Alevisi olmayacağız!”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi-Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu ve Eğitim-Sen tarafından Kadıköy’de düzenlenen mitinge, çok sayıda Alevi örgütünün yanı sıra, İHD, KESK, DİSK, birçok parti, kitle örgütü ve devrimci örgüt destek verdi.

Mitingde öne çıkan talepler, zorunlu din dersinin kaldırılması ve cemevlerine ibadethane statüsünün kazandırılması oldu. Mitingde sık sık “Laik, bilimsel, ana dilinde eğitim” ve “Öğretmenler greve öğrenciler boykota” sloganları atıldı.

Miting organizasyon komitesi adına ortak basın açıklamasını Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Baki Düzgün okudu,

Alevilerin taleplerini açıkladı. “Eğitim tekçi bir şekilde düzenlenmek isteniyor. Devletin Türk-İslam sentezi politikaları ile insanlar ayrıştırılıyor” diyen Düzgün, Sivas’tan Agos’un önüne kadar bu ayrımcı politikaların izinin olduğunu belirtti.

Mitingin ardından, öncesinde de çağrısı yapılan 13 Şubat’ta okullarda boykot yapıldı. Eğitim-

Sen’in de iş bıraktığı boykotta çocuklar bir gün okula gitmedi. Boykot için İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü il genelindeki okullarda öğretmenler kurulu toplantısı yapılması talimatı verdi. Tüm okullara resmi yazı gönderen valilik, gönderdiği resmi yazıda, okul boykotu çağrısına uyup eyleme katılacak milli eğitim personeli ve öğrenciler hakkında disiplin işlemi yapılacağını açıkladı. Ülke genelindeki birçok boykot eylemine polis saldırdı. Başta İzmir olmak üzere birçok şehirde polis, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. İstanbul, Elazığ, Batman, Artvin ve diğer tüm illerdeki görüntüler de İzmir’dekinden farksız değildi. Eylemlerin birçoğunda göstericilerle polis arasında çatışma çıktı, polis çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı.