DBP Diyarbakır il binasına polis baskını

Bir üniversite öğrencisi ‘asker kaçağı’ olduğu gerekçesiyle polisler tarafından gözaltına alındı. İl binasında tüm odalar tek tek aranıyor. Baskın gerekçesi olarak tutuklama kararı olan 2 erkeğin olduğu belirtilirken, tüm kadınların da kimlikleri alındı.

Yüksek’ten polis baskına tepki: Türkiye tehlikeli bir yolda

Yapılan baskın sonrası partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binası önünde açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Anayasa göre kurulmuş bir partinin bir ihbarlarla basılıp kapısında silah sıkılamayacağını belirterek, partilerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin hedef gösterdiğini söyledi. Silopi’de de HDP ve DBP’li yöneticilerin askerler tarafından hedef alınarak üzerlerine ateş açıldığını paylaşan Yüksek, «Türkiye tehlikeli bir yolda» dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Örgütü’ne bugün öğlen saatlerinde ihbar olduğu gerekçesiyle baskın düzenleyen polisler, içeride yapılan aramaların ardından Fırat Üniversitesi öğrencisi Zeynep Altunkaya ile asker kaçağı olduğu gerekçesiyle Mehmet Şakir Karataş isimli iki kişiyi gözaltına alarak parti binasından ayrıldı. Baskının yapıldığı ilk anlardan itibaren binanın önünde toplanan partililer ise attıkları «Baskılar bizi yıldıramaz», «Bijî berxwadana Sure» sloganları ve alkışlarla baskını protesto etti.

Gözaltına alınan 2 genç, polis araçlarına bindirilerek avukatlar eşliğinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldü. Gençlerin götürülmesi sırasında bina önünde toplanan çocukların polis araçlarına kartopu atması üzerine polisler havaya ateş açtı.

Yapılan baskının ardından HDP’li vekillerle birlikte bina önüne çıkan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, baskına tepki gösterdi.

Siyasi bir partinin böyle uyduruk gerekçelerle basılamayacağını belirterek, Türkiye’de artık hak ve hukukun kalmadığını söyleyen Yüksek, «Artık AKP cuntası var. AKP ülkede darbe yapmış, halkımıza savaş açmıştır. Bununla birlikte il binamız basılmıştır» dedi. Yüksek, polislerin sıktığı kurşunlardan birine ait boş kovanı da eliyle gösterdi.

‘Milyonlarca halkın şikayetçi olduğu AKP’yi buyurun gidin basın’

Anayasa’ya göre kurulmuş bir partinin basılıp kapısında silah sıkıldığını vurgulayan Yüksek, «Mahallerimize tanklara girdiler. Bu şekilde bizi yıldıramazsınız, kazanan demokrasi ve halk olacaktır. Milyonlarca halkımız, AKP’den şikâyetçidir ve ihbar ediyor. Buyurun beş yüz metre yakınınızdaki AKP il binasını basın» diye konuştu.

‘Türkiye tehlikeli bir yolda’

Yüksek, parti binalarının basılmasının yanı sıra Silopi’de de HDP ve DBP’li yöneticilerin askerler tarafından hedef alınarak üzerlerine ateş açıldığını ifade etti.

Silopi’de parti yöneticilerinin hedef alındığını dile getiren Yüksek, sözlerinin devamında şunlar söyledi: «Mesele buraya kadar gelmiş durumda. Partimizi hedef haline getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’dir. Siyasal mücadelemiz topyekün bir saldırı altında. Hükümet demokrasi zeminini bitirmiştir. Belediyelerimize yönelik kayyum ataması yapmak istiyorlar. Türkiye tehlikeli bir yolda.»

JİNHA-DİHA