Darbe girişimi sonras

MGK: 3 Aylık OHAL kararlaştırıldı
“Milli Güvenlik Kurulu 20 Temmuz 2016 Tarihinde Toplandı:
1. Toplantı neticesinde aşağıdaki hususların aziz milletimize paylaşılması kararlaştırılmıştır:
“Fethullahçı Terör Örgütü adı verilen bir ihanet çetesi, 15 Temmuz 2016 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki mensupları vasıtasıyla silahlı bir darbe girişimi başlatmıştır.
Bu örgüt, kuruluş aşamasından itibaren etkisi altına aldığı eğitim kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, medya kuruluşları, ticari kuruluşlar ve kamu görevlileri aracılığıyla milleti ve devleti kontrol altında tutmayı amaçlamaktadır.
Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış asker elbisesi içerişime girmiş eli kanlı terörist canilerini harekete geçirerek ülke yönetimine el koymaya çalışan Fethullahçı Terör Örgütü’nün bu girişimi, milletimizin feraseti, cesareti ve fedakârlığı ile güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesi sayesinde başarısız olmuştur.
Bu tarihi süreçte canlarını hiçe sayma pahasına milli iradeye ve demokrasiye sahip, çıkan aziz milletimiz, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medya kuruluşlarımız, tüm görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak silahlı darbe girişimi karşısında tek vücut olmuş ve meydanları çete mensubu terörist hainlere terk etmemiştir.
Devletimiz, milletiyle el ele vererek, ertesi akşam olmadan silahlı darbe girişimini bastırmış, durumu kontrol altına almıştır.
2. Kurulumuzca sivil, asker, polis tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar dilenmiştir.
3. Kurulumuz, demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne olan bağlılığı bir kez daha teyit etmiştir. Toplantıda, kurul üyelerinin değerlendirmeleri doğrultusunda, bundan sonra atılması gereken adımlar detaylı olarak görüşülmüştür. Bu çerçevede, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla, anayasamızın 120. Maddesi gereği, hükümete olağanüstü hal ilan edilmesi tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır. Bu tavsiye, sadece ve sadece demokrasiye, hukuk devletine, hak ve özgürlüklere yönelik tehditlerin ortadan kaldırılması için yapılacak çalışmaları kolaylaştırılma amacına yöneliktir.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur. ”
Darbe girişiminin bilançosu
270 Ölü 2 Bin 185 Yaralı
İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, İstanbul, Ankara ve Muğla’da 62’si polis, 29’u asker ve 179’u sivil olmak üzere 270 kişi öldü. 135’i polis, 21’i asker ve 2 bin 29’u sivil olmak üzere 2 bin 185 kişide yaralandı.

Kurum kurum, il il “FETÖ” operasyonunun bilançosu!
FETÖ’nün darbe girişimi sonrası aralarında başbakanlık, milli eğitim bakanlığı çeşitli bakanlıklar ve askeri hakimlerin de olduğu pek çok kamu kurum ve kuruluşunda görevden alma ve uzaklaştırmalar kapsamında toplam 44 bin 530 kişi görevden uzaklaştırıldı.