Darbe bastırıldı, OHAL sürüyor

Ankara’da Operasyonlara Karşı Basın Açıklaması Yapıldı
14 Ağustos’ta Ankara’da Devrimci Parti SGDF, Partizan ve HDP üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar emniyette tutulurken İHD Ankara Şubesinde siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve gözaltına alınanların katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında “baskılara,işkencelere ve komplolara diz çökmeyeceğiz” mesajı verildi.
Gazi’de Ev Baskını: Bir Kişi Gözaltında
16 Ağustos günü sabah saatlerinde İstanbul Sultangazi mahallesinde yapılan ev baskınının ardından, Halkın Hukuk Bürosu açıklama yaparak müvekkillerinin gözaltında olduğunu belirtti. Gazi Mahallesi’nde sabah erken saatlerde helikopter destekli baskın yapan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele polisleri, operasyon hakkında herhangi bir bilgi vermemişti. Baskından saatler sonra haber alabilen avukatlar, ev baskınında bir kişinin gözaltına alındığı bilgisini verdi.
Mersin’de 13 Devrimci Parti’li Gözaltına Alındı
Mersin’de 16 Ağustos gecesi saat 23.00 sıralarında Birleşik Devrimci Parti’ye yönelik eş zamanlı gerçekleştirilen ev baskınlarında 13 kişi gözaltına alındı. Baskınlarda gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Devrimci Parti sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla, gözaltıların hukuksuz olduğunu ve üyelerinin derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti.
Okullarda Tel Örgülerle Çevreleme ve OHAL uygulamaları
15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in okullarda da olması tartışılırken, Ankara/Mamak’ta bulunan Açıkalın Ortaöğretim Okulu’nun tel örgülerle çevrilmesine, Özgür Lise sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı:
“Okullardaki OHAL kararları hayata geçiriliyor!
15 Temmuz darbe girişimizden sonra ilan edilen OHAL’in okullarda da olması tartışılıyordu. Daha yasanın geçtiği gündeme bile oturmazken okullardaki OHAL yasası hayata geçirilmeye başlandı!
Ankara/Mamak’ta bulunan Açıkalın Ortaöğretim Okulu’nun demirleri yetmiyormuş gibi bir de tel örgülerle çevrildi!
Hapishane değil okul istiyoruz!
Devletin bu baskılarla yasalarla gerçekleştirdiği sonuçlar okulu daha da hapishaneleştiriyor. OHAL kararlarıyla yakın zamanda okula sadece devletin kurumlarından yazılı izin alanlar girebilecek ve okulu hapishaneye çevirecek bir dolu karar…
Okullarda okuyanlar bizleriz söz hakkı bizimdir!
Siz karanlığa sürüklemeye çalıştıkca bizler aydınlığı ilmek ilmek öreceğiz!
Özgür Bilimsel Eğitim İçin İleri!”
Barış isteyen akademisyenlere dönük uygulamalar Meclis’e taşındı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, Barış İçin Akademisyenler’in (BAK) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza veren akademisyenlere dönük baskıları Meclis’e taşıdı. Demirel, “özellikle darbe girişiminin ardından imzacılara dönük uygulamaların incelenmesi, bu uygulamalardaki usulsüzlüklerin açığa çıkarılması ve bu hususta akademik özgürlükler ile birlikte temel hak ve ifade özgürlüklerinin sekteye uğramasına yönelik kamuoyunda derinleşen endişelerin giderilmesi” talebiyle Meclis araştırması açılmasını istedi.
Önergede, araştırma talebi gerekçesi şöyle açıklandı:
“15 Temmuz sonrası başlayan ve devam eden furyanın bir ‘cadı avına’ dönüşmesi konusu kamuoyunda endişe ile karşılanıyor. Akademisyenlerin barış çağrısının tutuklamalar, görevden uzaklaştırmalar ya da atılmalarla karşılık bulması, bunun yanı sıra, son süreçte barış isteyen akademisyenlerin adlarının ‘darbeciler’ ile birlikte anılıyor olması Türkiye’de hem temel hak ve özgürlüklerin gasp edilmesi hem de özgür düşünce üretme misyonu olan üniversitelerin baskılanması bakımından oldukça tehlikeli bir döneme girildiğine işaret ediyor.”
Direnişteyiz.org