Cizre’de zırhlı araç 5 yaşındaki çocuğu ezdi

24 Ekim günü Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Nuh Mahallesi’nde devriye gezen zırhlı polis aracı, sokakta oynayan 5 yaşındaki Hakan Sarak’ı ezerek öldürdü. Ağır yaralanan Sarak, ailesi tarafından Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Oradan da Batman Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Sarak, yolda yaşamını yitirdi.

Hakan, devlet güçleri tarafından katledilen çocuk sayısının en fazla olduğu kentlerden biri olan Cizre’de son 2 yılda katledilen 39’uncu çocuk oldu.

İlçede 7 Haziran günü de henüz 6 yaşındaki Bünyamin Bayram, Alibey Mahallesi’nde sokakta oyun oynadığı sırada, devriye gezen zırhlı polis aracı tarafından ezilerek can vermişti. Boya işçisi olan 14 yaşındaki Ümit Kurt, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan, 7 yaşındaki Baran Çağlı, 10 yaşındaki Emin Yanaş da son bir yıl içinde Cizre’de devlet güçlerinin ateş açması sonucu yaşamını yitiren onca çocuktan bir kaçı.

35 günlük bebek de yaşamını yitirdi

İlçede 3-11 Eylül tarihleri arasından ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında da çok sayıda çocuk yaşamını yitirdi. Bunlardan biri de daha 35 günlükken rahatsızlanan ve mahalleye ambulans girmesine izin verilmediği için yaşamını yitiren Muhammet Tahir Yaramış’tı. Yine sokağa çıkma yasağı döneminde 10 yaşında olan Cemile, 6 Eylül’de arkadaşları ile oyun oynarken açılan ateşle can vermiş ve yasak nedeniyle kaldırılamayan cenazesi buzdolabında saklanmıştı.

14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağında çok sayıda çocuk kurşunların hedefi oldu. 3 aylık Miray bebekten, bodrumlarda yakılarak katledilen çocuklara kadar çok sayıda çocuk yaşamını yitirdi.

Sokağa çıkma yasağının kısmi olarak devam ettiği ilçede polis ablukası hala devam ediyor.

Kaynak: DİHA, 26 Ekim 2016