Cizîre Kantonu’nda kitlesel Newroz kutlamaları iptal edildi

Cizîrê, Kobanê ve Efrîn Kantonları Genel Koordinasyonu tarafından, Newroz kutlamalarına ilişkin yapılan yazılı bir açıklama ile duyurulan kararda dört parça Kürdistan’ın Newroz bayramı kutlanırken, şehitler önünde saygıyla eğilindiğini ifade etti.

Bu yıl Newroz’un Rojava’da IŞİD çetesinin saldırılarının sürdüğü bir dönemde karşılandığına dikkat çekilen açıklamada, “Rojava ve Başûrê Kurdistan, tarihi kazanımların elde edildiği, ancak aynı zamanda çete saldırıları nedeniyle büyük acılar yaşadıkları bir süreçten geçmektedir. Bu nedenle yurttaşların güvenliği, şehitlere saygı, YPG/YPJ, Asayiş, Gerilla ve Pêşmerge güçlerinin direnişine destek olmak için Cizîrê Kantonu’ndaki halkımıza Newrozu kitlesel etkinliklerle kutlamamaları çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Hasekê’de Newroz’a Bombalı Saldırı: Çok Sayıda Ölü Var!

Cizîrê, Kobanê ve Efrin Kantonları Genel Koordinasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamanın hemen ardından Cizîrê Kantonu’nun Hasekê kentinde, Newroz kutlamalarını gerçekleştiren halka yönelik iki ayrı bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırılarda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

Saldırı 20 Mart’ta Newroz kutlamalarının olduğu alanda meydana geldi. Kutlamalar sonrasında bir grup gencin ateş etrafında halay çektiği sırada, daha önceden alana döşenmiş el yapımı bir bombanın patlaması sonucu ilk belirlemelere göre 5 kişi yaşamını yitirdi.

Patlamayla eş zamanlı olarak Muftî Mahallesi’nde bulunan PDK-S Binası karşısında gerçekleşen Newroz kutlamasına yönelik de bomba yüklü bir araçla ikinci bir saldırı gerçekleşti. Kutlamanın devam ettiği sırada gerçekleşen saldırıda, çok sayıda yurttaşın yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtildi.

Hasekê’de bu saldırı ardından yeni bir saldırı daha gerçekleştirildi. Bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 2 Asayiş üyesi yaralandı.

26 Mart’ta 10.45 sularında Asayiş güçlerinin geçtiği güzergaha bırakılan bomba yüklü araç patlatıldı. Saldırıda 2 Asayiş üyesinin yaralandığı, birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Özgür Gelecek, direnisteyiz.org