Cizir Kantonu İçişleri Konseyi’nden Qamişlo Açıklaması

Qamişlo’da Suriye Ordusuna bağlı güçlerin saldırısı üzerine başlayan çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yapan Cizîr Kantonu İçişleri Konseyi Eşbakanlığı, yaşanan olayların bir tesadüf olmadığı ve daha önceden planlandığı vurguladı.

 

Gruplar Silahlandırılmış

Suriye Ordusuna  güçlerinin planlı saldırılarının Qamişlo’da halklar arasında nifak tohumları ekmek olduğuna yer verilen açıklamada, “Rejim güçleri halk arasında gizli gruplar yerleştirmiş ve bu grupları silahlandırmıştır. Daha sonra bu gruplar Kürt, Arap ve Süryaniler arasında fitne ve karışıklık çıkarmak için görevlendirilmişlerdir.”

 

‘Suriye Rejimi Güçlü olduğunu Göstermek İstiyor’

Böylesi bir süreçte rejim güçlerinin düzenlediği saldırıların Cenevre -3 toplantısının boşa çıkmasının bir sonucu olarak devreye konulduğu ifade edilen açıklamada, “rejim güçleri ve Riyad-Ankara muhalefeti arasında Cenevre -3 görüşmeleri boşa çıkmıştır. Rejim güçleri bu başarısızlığa rağmen güçlü olduğunu göstermek ve hala iktidardayım demek için demokratik ulus prensipli halkların kardeşliğinin inşa edildiği demokratik özerklik yönetimine saldırmaktadır.”

 

‘Sessiz Kalmayacağız’

Açıklamada, “Bizler İç İşleri Konseyi ve Asayiş Genel Yönetimi Qamişlo’da halkımıza dönük yapılan saldırılara sessiz kalmayacağımızı belirtmek isteriz’’ denildi.

 

direnisteyiz3.org