Çin’deki İphone Fabrikası İlk Kez Görüntülendi!

İşçiler, her sabah üstlerini değiştirerek pembe ceketleri, mavi başlıkları ve plastik terlikleriyle sabah yoklamasına katılıyor. Bir iPad yardımıyla yüzleri taranıyor. İşçiler, henüz piyasaya sürülmemiş herhangi bir teknolojinin dışarıya sızdırılma ihtimaline karşı metal dedektörlerden geçiyor.

90 futbol sahası büyüklüğünde!

Pegatron Corp fabrikası, 90 futbol sahası büyüklüğünde ve fabrikanın iç işleyişi şimdiye kadar bir sır gibi saklanıyordu. Fabrika ile ilgili işçilerin düşük ücretlerle uzun saatler çalıştırıldığı daha önceleri gündeme gelmişti. Fabrika kapılarını ilk kez batılı gazetecilere açıyor.

İşçi fazla çalışmaktan öldü!

Çin İşçi İzleme Kurumu’na göre işçiler, bu fabrikada ayda 2,020 yuan yani 950 TL ücret alıyor. Ürettikleri iPhone’ların Çin’deki fiyatı ise 6488 yuan yani yaklaşık 2 bin TL.

Fabrikadaki yoğun çalışma temposu işçilerin sağlığını etkiliyor. Geçtiğimiz şubat ayında 26 yaşındaki Tian Fulei isimli bir işçinin, fabrikada 12 saat çalıştıktan sonra öldüğü belirtildi. Tian Fulei, Şangay yakınlarında diğer işçilerle birlikte paylaştığı bir yatakhanede ölü bulunmuştu.

Fabrika yönetimi ise işçinin ölümü ile çalışma koşulları arasında bir bağlantı olmadığını savunuyor.

Kaynak: Ajanslar / İşçi Gazetesi – 25 Nisan 2016