Çilem Doğan kefaletle tahliye edildi

Kendisine sistematik şiddet uygulayan eski eşine karşı özsavunma hakkını kullandığı için tutuklanan ve kefalet ile tahliye edilen Çilem Doğan, bundan sonra kadın mücadelesinde yer alacağını söyledi. Doğan, “Kirpiğimizin yere düşmemesi için mücadele edeceğiz. Kadınlarımız yere düşmesin diye mücadele edeceğiz” dedi.

Adana’da kendisini fuhuşa zorlayan ve şiddet uygulayan eski eşine karşı özsavunma hakkını kullandığı için 15 yıl hapis cezasına mahkum edilen Çilem Doğan’ın 50 bin TL kefaletle tahliye edilmesine karar verilmesinin ardından Doğan’ın babası tarafından kefalet parası yatırıldı. Paranın yatırılmasının ardından Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Doğan tahliye edildi.

Cezaevi çıkışı çok sayıda kadın tarafından alkışlar ile karşılanan Doğan, burada kısa bir açıklama yaptı.

Bu kararı beklediğini ifade eden Doğan, çok mutlu olduğunu kadın mücadelesi veren bütün kadınlara ve avukatlara teşekkür ettiğini söyledi. Bundan sonra kendisinin de kadın mücadelesi yürüteceğini belirten Doğan, “Kirpiğimizin yere düşmemesi için mücadele edeceğiz. Kadınlarımız yere düşmesin diye mücadele edeceğiz” dedi.

Çilem Doğan’a Tehdit, Evine Saldırı!

Çilem Doğan’ın kefaletle tahliye edilmesinin ardından, Doğan’ın öldürdüğü eşi Hasan Karabulut’un ailesinden ve yakınları tarafından tehdit edildiği ortaya çıktı. Çilem Doğan’ın avukatı İsa Ayanoğlu, Çilem’e yönelik tehditlerin devam ettiğini belirterek, “Dava sürecinde Çilem’in ailesini yaşadığı eve yüzü maskeli kişiler tarafından molotof atıldı. Yapılan incelemelere rağmen yapanlar bulunamadı” dedi.

Cumhuriyet’in haberine göre, Doğan’a yönelik tehditlerin devam ettiğini fakat herhangi bir koruma kararı aldırmayı düşünmediklerini söyleyen Ayanoğlu, “Ülkemizdeki koruma tedbirleri yetersiz. Bu yüzden koruma kararlarının da anlamsız olduğunu düşünüyorum. Bir insanı fanusa hapsedemezsiniz. Çilem’e yönelik karşı tarafın ailesinden ve ailesinin yakınlarından tehditler var. Ölen şahıs bir organize suç şebekesinin yöneticisiydi. Ona aidiyet duygusuyla bağlı kişilerin Çilem’e yapacağı bir saldırı beklenen bir şey” ifadelerini kullandı.

Özsavunma yapan Nevin Yıldırım ile Yasemin Çakal’ın tutuklulukları ise sürüyor

2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 29 Ağustos 2012 günü kendisine silah zoruyla tecavüz eden 2 çocuk babası 35 yaşındaki Nurettin Gider’in başını bir çuvala koyarak, “İşte namusuma uzananın kellesi” diye köy meydanına atmıştı.

nevin-yıldırım

Nurettin’i vurduğunda 5 aylık hamile olan Nevin, devletin tecavüzü meşrulaştıran “Sen doğur biz bakarız” yaklaşımı nedeniyle, 7 Kasım 2012 tarihinde isteği dışında bu bebeği dünyaya getirmek zorunda bırakılmıştı.

Tutuklanıp Isparta Cezaevine konan Nevin; “tasarlayarak canavarca hisle kasten adam öldürmek” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmıştı. Olay ilk olduğu sırada “Tecavüzcüsünü öldürüp namusunu temizleyen kadın” olarak onay gören Nevin, bir anda medyada, evlilik dışı ilişki yaşadığı erkeği öldüren “canavar kadın” olarak tasvir edilmeye başlanmıştı.

Kendisine ve çocuğuna, sürekli işkence yapan kocasını öldürerek öz savunma yapan ve bir röportajında “Çocukken saf hayallerim vardı evlilik konusunda. Ama evliliğin iyi bir şey olmadığını çabuk öğrenmiştim. Ailemde yapılan evliliklerin hiçbiri mutlu değildi, şiddet vardı. Annem zaman zaman bana kızınca “saçını kapatacağım”, “seni evlendiririm bak” gibi sözler ederdi. Evlilik bir tehditti yani.” diyen Yasemin Çakal’ın davası da tutuklu olarak devam ediyor.

yasemin-çakal