Cemevi görünümlü AK Parti Seçim Bürosu protesto edildi

Mahallede zaten cemevleri ve Alevi Dernekleri var iken Valilik emriyle AKP İl Yürütmesinde olan Ali İhsan Şahin’in başkanlığındaki Evrensel Alevi Bektaşi Birliği tarafından bir cemevi daha açılıyor.

6 ay önce karakol olan ve tarihinde onlarca Güzeltepe’li Devrimci’nin işkence gördüğü yer olarak bilinen yer valilik tarafından Aralık itibariyle 6 aylığına cemevi yapılması için AKP’lilere kiralanmış. Süre hemen seçimlerin sonu olan Haziran’da bitiyor, seçim çalışmaları yapılacak ondan sonra Sahte Cemevi’nin ne olacağı ise meçhul.

Tüm bu sebeplerden kaynaklı Güzeltepe Halkı dün Sahte Cemevi önünde bir eylem gerçekleştirdi.

22 Mart’ta saat 17.00’da sahte cemevi önünde başlayan eylemde sık sık “Devletin Alevisi Olmayacağız”, “AKP’nin Cemevini İstemiyoruz”, “Pir Sultan Pirimiz Kızılbaşlık Yolumuz” sloganları atılırken Eylem öncesi yapılan konuşmalarda nice yiğit devrimcinin bu mahllenin halkı olduğundan bahsedilirken “Kardeşlerimizin kanının aktığı yerde ibadet yapmayacağız” denildi.

ABF bileşenleri ve Güzeltepe halkı adına Alevi Yol Kültür Derneği Genel Başkanı Deniz Yıldırım da burada bir konuşma yaptı.

Yıldırım “Kendi kirli siyasetlerinin üstünü örtmeye çalışmak adına, Alevi toplumunun en kutsal değerlerinden biri olan,zalimin zulmüne karşı duran İmam Hüseyin in adını kullanma cürretini göstermekten çekinmeyen bu Hızır Paşa’lar halka hesap vermekten kaçamayacaklardır.” derken bunun planlı bir proje olduğunu belirtti.

Yıldırım “Bugün başlattığımız eylemliliğimize, asılmış olan tabela ininceye, kendilerinden olmayanı yok sayan kendilerine karşı gelenleri ezmekten geri durmayan AKP ve piyonları mahallemizi terk edinceye kadar devam edeceğimizi bildiriyor halktan yana olan tüm canları bu kirli oyunu bozmaya çağırıyoruz.” derken gerekirse tabelayı Güzeltepe halkının indireceğini belirtip Sahte Cemevi’nin bir an önce mahalleden gitmesi için süre verdi.

Verilen süre sonunda tabelanın inmemesi durumunda bir çok eylem daha gerçekleştirilecek.