Çayeli Bakır İşletmesi İşçileri Greve Çıktı

Grev süreci başlatılırken işçiler adına açıklama yapan Maden İş Sendikası Sivas Şube Başkanı Zekeriya Gültekin, maden patronunun gelecek 3 yıl için sıfır zam teklifi üzerine greve çıktıklarını belirterek, geçmiş yıllarda yapılan grevlerin bazı girişimlerle kırıldığını hatırlattı. Bu grev için de bazı hesaplar yapıldığını belirten Gültekin, “Kim ne hesap yaparsa yapsın bu hesapların hepsini tersine çevireceğiz ve bu grevden başarılı çıkacağız” dedi.

İşletmenin tamamı Kanadalı şirkete ait

Rize Çayeli ilçesinin Madenli Beldesinde faaliyet gösteren Çayeli Bakır İşletmeleri 7 Temmuz 1983 tarihinde kuruldu.

Kuruluşunda, hisselerinin yüzde 45’i devlete ait Eti Maden İşletmeleri genel müdürlüğüne, yüzde 49’u Kanada’lı İnmet Mining Co. şirketine, yüzde 6’sı ise Gama AŞ’ye ait idi.

Kanada Şirketi, 2001 yılında Gama hisselerini, 2004 yılında ise özelleştirme kapsamında devlete ait hisseleri satın alarak işletmenin tek sahibi oldu.

Yılda 1 milyon ton cevher üretme ve işleme kapasitesine sahip işletmede ortalama 150 bin ton (yüzde 25 tenörlü) Bakır ve 70 bin ton (yüzde 50 tenörlü) Çinko konsantresi üretiliyor.

Yeraltı metal madenciliği sektöründe ülkenin en büyük tesisi olan işletmede 320’si sendikalı 475 ana şirket işçisi, 100 dolayında da müteahhit şirketlerde çalışan taşeron işçi bulunuyor.

(İşçi Gazetesi, 3 Kasım 2015)