Bursa’da patlama

CNN Türk’e bağlanan DHA muhabiri Fuat Kars, patlamanın caminin batı kapısında meydana geldiğini bildirdi. Patlamanın şehrin birçok yerinden duyulduğu belirtildi. Muradiye Devlet Hastanesi’ne 6 yaralının götürüldüğü söyleniyor.

Meydana gelen patlamada insanlar panik halinde kaçıştı. Bölgeye güvenlik güçleri ile itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Belirlemelere göre 1 kişi öldü ve 20 kişi yaralandı.

Ölen tek kişinin canlı bombanın kendisi ve bir kadın olduğu söyleniyor.

Bir kez daha polis caddeyi  yaya, araç trafiğine ve basına kapattı.

Saldırıyı TAK üstlenirken bombanın hedefine ulaşmadan patlatıldığı da açıklamada yer alıyor.

Dikkat çeken noktalardan biri de ABD’nin Türkiye’deki vatandaşlarını aynı sabah uyarmasının ardından patlamanın gerçekleşmiş oluşu.

Havuz Medyası Bursa’yı Görmedi.

Bursa’da 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 20 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısını havuz medyası görmezden geldi.

Havuz medyasına ait Sabah, Yenişafak, Takvim, Güneş, Star gibi gazeteler patlamayı görmezden gelerek, Erdoğan’ın “laiklik” tartışmalarına dair sözlerini manşetine taşıdı. Hürriyet, Milliyet ve Habertürk gibi gazeteler de havuz medyasına yakın manşet kullanarak, patlamaya dair haberleri ne manşetten ne de sürmanşetten yayımladı.

“Anayasa’da İslam vurgusuna gerek yok.” manşeti ile çıkan Akşam Gazetesi, patlamaya ilk sayfasında çok az yer vererek, patlamayı PKK’nin yaptığını iddia etti. Yeni Şafak, patlama yerine Erdoğan’ın laiklik tartışmalarına dair sözlerini manşete taşıyarak söz konusu patlamayı küçük bir haberle yayımladı.

Laiklik tartışmalarını manşetine taşıyarak Erdoğan’ın konuyla ilgili görüşlerine yer veren Sabah Gazetesi’nde ise Bursa’daki patlamanın haberi yapılmadı. Patlamayı görmezden gelen gazetelerden biri de Takvim Gazetesi oldu. “Alman oyunu” manşeti ile çıkan gazete, Erdoğan’ın sözlerine yer verdi.

Vahdet Gazetesi de Kilis’e atılan DAİŞ füzelerini manşete taşıyarak “Dikkat füze düşebilir. Kendinizi yere atın.” haberiyle Kilis Valiliği’nin tepki çeken açıklamasına yer verdi. Yine Güneş, Karar Gazeteleri ise patlamayı görmezden gelen gazetelerden oldu.

Milliyet, Hürriyet ve Habertürk gazeteleri ise patlamaya çok az değindi . Havuz medyasına benzer başlıklar atan Milliyet Gazetesi de laiklik tartışmalarını manşetine taşıyarak, patlamayı ise “Canlı bomba kontrolsüz patladı.” haberi ile okuyucularına ulaştırdı.

Cumhuriyet Gazetesi “Tekbir getirerek patlattı”, Vatan Gazetesi “Avluda patlattı”, Evrensel Gazetesi ise “Bursa da canlı bomba saldırısı” sürmanşetleri ile patlamayı okuyucularına ulaştırdı.