Brezilya’da hükümet yanlısı ve hükümet karşıtı eylemler

Brezilya’da 15 Mart Pazar günü, sağ muhalefetin organize ettiği bir eylem ile Devlet Başkanı Dilma Rousseff protesto edildi. Muhalefetin düzenlediği eylemin sebebi devlet petrol şirketi Petrobras’ta yaşanan yolsuzluk skandalı Rousseff şirketin başkanıyken yaşandığı iddiaları idi. Başsavcılığın soruşturmasında aklanan Başkan Rousseff ise bu iddiaları reddettmişti. Rüşvet iddiasıyla suçlanan siyasilerin çoğunluğunu koalisyon hükümeti üyeleri oluşturuyor.

Pazar günü Rousseff’in yargılanması talebiyle sokağa çıkan eylemlerin en kalabalık gerçekleştiği yer, muhalefetin en güçlü olduğu Sao Paulo oldu. Sao Paulo’da 500 binden fazla kişinin sokağa çıktığı kaydedilirken; Rio de Janeiro, Belo Horizonte, ve Başkent Brasilia’de de eylemler gerçekleştirildi. Halkı sokağa çıkartan asıl nedenin ise politik ve ekonomik reform talebi olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan Cumartesi günü Rousseff ve hükümete destek eylemleri düzenlendi. Cumartesi sokağa çıkan halk, muhalefetin bir kriz ortamı yaratarak Başkan Rousseff’i demokratik olmayan yollarla iktidardan düşürmeye çalıştıklarını savunuyor. Cumartesi günü yapılan eylemlerde 23’den fazla şehirde sokağa çıkıldığı kaydedildi.

Brezilya’da son Başkanlık seçimi Eylül ayında yapılmış, İşçi Partisi adayı Dilma Rousseff %51.64 oy oranı ile sosyal demokrat rakibi Aécio Neves’i geçerek ikinci kez devlet başkanı olmuştu.

direnisteyiz.org