Brezilya’da hükümet karşıtı eyleme katılım beklenenin altında

Brezilya’nın 200 merkezinde Pazar günü düzenlenen eylem, bu sene hükümete karşı düzenlenen üçüncü protesto eylemi. Brezilya ekonomisindeki sorunların giderek derinleşmesi ve yolsuzluk davaları, hükümet karşıtı söylemleri yükseltirken eylemlerde ordunun “göreve” çağırılması da dikkat çekti.

Pazar günü çeşitli merkezlerde yüz binler sokağa çıkarken; daha önce Mart ve Nisan aylarında yapılan eylemlerle karşılaştırıldığında katılımın beklenenin altında kaldığı ifade ediliyor. ABD destekli sağcı grupların çağrıcı olduğu eylemden önce, öne çıkan liderlerin eyleme katılıp katılmayacağını/ hangi merkezde eyleme katılacağını açıklamaması da dikkat çekmişti.

Eylemlerle ilgili en önemli eleştirilerden biri de ABD destekli sağcı grupların, emekçilerin eleştiri ve taleplerinin görülmesini engellemesi. Brezilyalı tarihçi ve yazar, Ana Lucia Araujo Twitter hesabından gazeteci Paulo Henrique Amorim’ın blogu Conversa Afiada’da yazdığı “Elitlerin eylemi bir başarısızlıktı” başlıklı yazıyı paylaştı. Yazıda geçen ve Sao Pauol’dan bir kareye dikkat çeken Araujo “Bana bu eylemciler arasında bir tane siyah gösterin” yorumunu yaptı.

Eylemlere emekçilerin katılımının düşüklüğünü vurgulayan Araujo, “Brezilyalıların çoğu Dilma Rousseff hükümetinden mutsuz. Ancak bu diktatörlüğü savunan sağcı protestoların desteklenmesi gerektiği anlamına gelmez” dedi.

Araujo, Brezilya’da polis tarafından katledilen siyah nüfusa dikkat çekerken, eylemcilerin orduyu göreve çağırmasını ve polis ile birlikte fotoğraf çekilmelerini de eleştirdi.

direnisteyiz.net