Bolivya’da yerel seçim sonuçları

Seçim sonuçları hakkında konuşan Álvaro García Linera “La Paz’da aldığımız yenilgi hem kısmi hem belediye düzeyinde yerel yönetimin oluşumundaki zayıflığa bağlıdır.” derken seçimlerin barışçıl, katılımcı ve demokratik geçtiğini ifade etti. Linera ayrıca, seçim sonuçlarının sol kanatın ülkedeki en büyük politik güç olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Öte yandan Bolivya Başkanı Morales Pazartesi günü yaptığı açıklamada, seçim yolsuzlukları iddialarının yerel seçimlerde partisinin güvenilirliğini düşürdüğünü ifade ederken “La Paz’da kaybettiğimiz için üzgünüm. Seçimlerde yolsuzluk iddiaları güçlü bir şekilde propaganda edildi, eğer bunlar tepki oyu ise saygı duyuyor halkımızı tebrik ediyorum; ama MAS düşmedi ve hala en çok desteklenen parti.” dedi.

Güney Amerika Uluslar Topluluğu (UNASUR) delegasyon lideri Wilfredo Penco, Morales ile görüşerek seçimlere yüksek katılım oranı ve seçim süreci konusundaki memnuniyetlerini paylaştı.

Pazar günü yapılan seçimlerde 6 milyon kayıtlı seçmenden en az yüzde 85’inin oy kullandığı belirtildi. Seçimler sırasında kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle bin 362 kişinin gözaltına alındığı da belirtildi.