BÖG Savaşçısı Eylem Ataş Minbiç’te Şehit Düştü

“Onun mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz”
Ölümsüzleşen yoldaşın babası Mehmet Ataş konuya dair Umut Gazetesi’ne; “Onun ezilen halklar mücadelesini, işçi sınıfı mücadelesini, Kürt halkının özgürlük mücadelesini sonuna kadar, yaşamımız boyunca sürdüreceğiz. Eylem’i almak konusunda ne gerekiyorsa onu yapacağız. Aziz nasıl 59 günde geldiyse, Eylem’i de zaman belirtmemekle birlikte hangi koşulda olursa olsun, hangi taktikler olursa olsun yaşadığı topraklara getireceğiz” dedi.
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Kadın Özgürlük Gücü, “Eylem, yangın yerinden yükselen mesajı aldığında IŞİD Rojava’da kılıcını kınından çekmişti; kılıcından yansıyan ışık gözleri kör ediyordu. Gözlerini kılıcın yansımalarıyla meşgul etmeyip doğru yöne çevirenler, kılıcın yalnız Rojava’da değil, dünyanın her yerinde ezilenler ve emekçiler için bileylendiğini gördü. Eylem, Türk ve Sünni bir ailenin çocuğu olarak, tüm halklara karşı açılan savaşı kendi savaşı bildi” dedi.
Ayın 28’inde ise Eylem’in cenazesi üzerinden acizce bir güç gösterisinin yapılmasını engellemek, doğup büyüdüğü topraklara defnedilmesini sağlamak ve konuya dair bilgilendirme yapmak amacıyla basın açıklaması düzenlendi. Yapılan basın açıklamasına HDP Milletvekili Meral Danış da katıldı.
29 Ağustos’ta ise Birleşik Devrimci Parti İzmir İl Örgütü’nün, Eylem Ataş için yapmak istediği basın açıklamasına polis saldırdı, 19 kişi gözaltına alındı.
Eylem, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenlenecek basın açıklamasıyla anılmak istendi. HDP, ESP’nin de destek verdiği basın açıklamasına polis izin vermedi. Polisin keyfi tutumunu halka teşhir eden kitleye polis saldırdı. Aralarında ESP üyelerinin de olduğu 19 kişi gözaltına alındı.
Kampanya Başlatıldı
Eylem Ataş’ın cenazesi için dilekçe verilen Suruç Kaymakamlığı ve Valiliği önce dilekçenin kaybolduğunu söyledi, sonrasında da verilen dilekçeye cevap vermeyip günlerdir aileyi bekletmekte.
Bu bekleyişin bir son bulması ve Eylem Ataş’ın doğup büyüdüğü topraklara defnedilmesi için Eylem’in ailesi ve arkadaşları tarafından, twitter ve facebook adresleri üzerinden #EylemAtaşıİstiyoruz kampanyası başlatıldı.
Direnişteyiz.org, Kızılcık Haber, Umut Gazetesi