Birleşik Metal-İş 19. Genel Kurulu gerçekleştirildi

Açılış konuşmasını Genel Başkan Adnan Ser­daroğlu’nun yaptığı genel kurula çok sayıda konuk katıldı. İlk gün yapılan konuşmalarda dünya ve Türkiye’deki gelişmeler, sendikal hareketin içinde bulunduğu durum, metal-otomotiv işçilerinin müca­delesi üzerine değerlendirmeler yapıldı, önümüzdeki sürece dair temenniler ve öneriler dile getirildi.

Genel kurula militan ruh taşıyan Reno işçileri sloganlar ve alkışlarla karşılandı. “Her yer Reno her yer direniş” sloganlarla topluca kürsüye çıkan Reno işçileri adına fabrika işçi sözcülerinden Birol Serbest kısa bir konuşma yaptı.

Genel kurulda BMİS’in bazı ‘hassasiyetleri’ de açığa çıktı. Kürt özgürlük mücadelesine ırkçı yakla­şımları alenen ortada olan Doğu Perinçek’in Vatan Partisi davet edilirken halkların ortak iradesini ifade eden Halkların Demokratik Partisi-HDP’nin genel kurula çağrılmadığı öğrenildi. Sol dergi temsilcile­rine kürsüden söz verilmeyen genel kurulda, metal işçilerinin direnişi sürecinde etkin rol oynayan Metal İşçileri Birliği-MİB üyelerinin genel kurul salonuna girişi, “olay çıkaracaklar” gerekçesiyle engellendi.

Genel kurulun 4 yılda bir yerine 2 yılda bir yapılması, üye aidat tutarının düşürülmesini gibi öneriler yapılan oylama ile reddedildi.

Delegelerin konuşmalarından sonra çalışma raporları oylandı. Genel Yönetim Kurulu aklandı.

Genel Kurulun son günü yapılan seçimler son­rasında, Genel Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

Genel Başkan: Adnan Serdaroğlu

Genel Sekreter: Özkan Atar

Genel Mali Sekreter: Ali Gündüz

Genel Örgütlenme Sekreteri: Hami Baltacı

Genel Eğitim Sekreteri: Seyfettin Gülengül

İşçi Gazetesi / 28 Aralık 2015