Bir bildiri de dünyadan: “IŞİD’e yardıma son! Kürtleri katletmeyi durdurun!”

Türkiye’nin Kürt politikası ve IŞİD’le ilişkisinin sert bir dille eleştirildiği bildiride “Bu bulgular, Türkiye hükümetinin IŞİD petrolünün Türkiye yoluyla pazarlanmasına izin vererek, topraklarının dünyanın her yerinden gelen militanlarca örgütün saflarına katılmak için geçiş yolu olarak kullanılmasınamüsamaha göstererek, gerektiğinde IŞİD savaşçılarına güvenli bölge ve tıbbi bakım sağlayarak ve hem IŞİD’e hem de başka mezhepçi-tekfirci örgütlere silah sağlayarak IŞİD’e destek olduğu sonucuna işaret ediyor. Bunlar doğruysa ortaya çıkan sonuç, hükümetin, Ortadoğu halklarının ve hatta genel olarak dünya halklarının geleceğine tehdit teşkil eden bir siyasi hareketin işbirlikçisi olduğudur” ifadesi kullanıldı.

Bildiride Kürt illerindeki sokağa çıkma yasakları, şehirlerin elektrik ve iletişim olanaklarının kısıtlanması, yoğun nüfuslu yerleşimlerde, çocukların ve sivillerin de öldüğü özel harekat operasyonlarının düzenlenmesi sert bir dille eleştiriliyor. “Bütün bu olanların sona ermesi gerekiyor,

Türkiye hükümeti ateşle oynuyor” denilen bildiride, Türkiye’ye “IŞİD’e desteğe ve Kürtlere baskıya son vermesi” çağrısı yapıldı. Bildiride, Türkiye’den iddiaların araştırılması için tanınmış aydınlardan, hukukçulardan ve demokratik hak savunucularından oluşacak bağımsız bir uluslararası soruşturma komisyonu oluşturması istendi.

Bildiride ayrıca çeşitli hak örgütlerinin imzaları da yer aldı.

direnisteyiz2.org