Binler Kartal Meydanı’nda teslim olmayacağız dedi

Sahne önünde “Teslim olmayacağız! Biz kazanacağız” pankartının açıldığı mitingde kitle “Teslim olmayacağız”, “OHAL kaldırılsın, KHK’ler durdurulsun”, “Laikliği kazanacağız”, “Demokratik siyaset engellenemez”, “Özgür basın susturulamaz”, “Tecavüz suçtur, meşrulaştırılamaz”, “Başkanlığa hayır”, “Siyasi tutsaklara özgürlük”, “Halkların iradesi teslim alınamaz” yazılı ortak dövizleri taşıdı. Tutuklu HDP Milletvekilleri ve Belediye Eş Başkanlarının fotoğraflarının da olduğu dövizleri taşıyan kitle sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Direne direne kazanacağız”, “Özgür basın susturulamaz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları attı. Alanı dolduran kitle hep bir ağızdan “Egemenlere, tecavüzcülere, katillere, hırsızlara, baskılara, teslim olmayacağız” diye haykırdı.

Kaldıraç, AKA-DER pankartına müdahale

Kaldıraç kortejinin alana girişi esnasında, Kaldıraç pankartının alana alınmayacağını söyleyen polis ile tertip komitesi arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Pankartın üzerinde ne yazdığına bile bakmayan polis, ‘amirlerimizin talimatı böyle’ diyerek pankartı alana almamaya çalıştı. Kitlenin kararlı duruşu ve tertip komitesinin görüşmeleri sonucu kortej alana pankart ile birlikte giriş yaptı.

Miting, Devrim Şehitleri için yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı atıldı. Miting Heyula grubu ve Erdal Güney’in konseriyle devam etti.

Erkan Baş: Kanmıyoruz demek için buradayız

Mitingde ilk olarak Birleşik Haziran Hareketi adına Erkan Baş konuşma yaptı. Tarihi bir buluşma gerçekleştirildiğinin altını çizen Baş, “Sadece tarihe not düşmek için değil, bu iktidarı yıkacağız demek için buradayız. Biz buraya Türkiye halklarını birleştirmek için geldik. ‘Kandırıldık’ diyerek halkı kandırmaya çalışıyorlar, kanmıyoruz demek için buradayız” dedi.

Ankara’ya seslenen Baş, “Gerici iktidara teslim olmayacağız. Hedefimiz meclisteki tecavüz yasasını durdurmak. İkinci çağrımız ise başkanlık hedefi olan Recep Tayyip Erdoğan seni padişah yaptırmayacağız” diyerek konuşmasını bitirdi.

Doğan Erbaş: Gün, bir araya gelme günüdür

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş konuşmasına başlarken, Kartal Meydanı’nda çok önemli bir başlangıç yapıldığının altını çizdi. Siirt’teki iş cinayetine değinen Erbaş, yaşananın açıkça bir katliam olduğunu, Soma’da, Ermenek’te olduğu gibi Siirt Şirvan’da da varsa yoksa rant gözeten iktidar zihniyetinin can aldığını vurguladı ve yaşamını yitirenleri andı.

“Parlamentoda grubu bulunan üçüncü büyük partinin il eş başkanlığı adına konuşuyorum” diyen Erbaş, eş başkanlar dahil 10 vekilin rehin alınmış durumda olduğunu söyledi. Bu sırada kitle “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganı attı. “HDP’ye vurulan darbe sadece HDP’ye değil, demokratik siyasetin tümüne vurulan darbedir. Bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz. Gün bu siyasi darbeye karşı daha fazla bir araya gelme, güçlerimizi birleştirme günüdür” diyen Erbaş, her gün yeni bir siyasi operasyonla karşı karşıya olduklarını, iktidarın eş başkanlık uygulamasını da hedefe koyduğunu belirtti. “Kadınlar eş başkanlığı kendi çabalarıyla aldılar. Kadınların iradesine el koymanıza izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Erbaş, cinsel istismar düzenlemesine de değinerek “Kadın düşmanı iktidarın önergesi ortak mücadeleyle geri alınacaktır” dedi.

Erbaş HDP’nin ‘Meclis’ kararını açıkladı

Erbaş, Eşbaşkanlar ve vekillerin tutuklanmasının ardından HDP’nin Meclis yasama faaliyetlerinden çekilme kararı aldığını, yoğun toplantılar sonrasında parlamentodaki çalışmalarda daha etkin şekilde yer alma kararı verdiklerini aktardı.

Erbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Sadece parlamentoda siyaset yapan bir parti değildir HDP. Alanlarda da meydanlarda da yer alan partidir. Parlamentoyu bu hırsızlara bırakmak doğru olmazdı. Ülke tarihi çoğulcu bir yapıdır, farklılıklarımızla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Eş başkanlarımız tutuklanmadan önce pek çok gazete, tv, radyo kapatıldı. Özgür Gündem’i kapatanlar, Cumhuriyet’e de el attı. Bütün muhalif kesimlere karşı saldırıların arttığı bir dönemdeyiz. OHAL şartlarında referandum yapılamaz, fakat anlaşılıyor ki OHAL şartlarında yeni bir düzen getirecekler. AKP’ye karşı hepimizin kendisini gözden geçirmesi ve birlikte hareket etme şartlarını zorlaması gerekir. O yüzden parti olarak laik, demokratik, eşit yurttaşlıktan, kadın özgürlüğünden yana, ekoloji mücadelesi veren tüm demokratik güçlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Yerelde işbirliği ve güçbirliği yapmazsak merkezlerden konuşulanlar hayata geçmiyor. Bu nedenle bu miting İstanbul’da yeni bir düzenin başlangıcı olabilir. Yarından itibaren tüm sokaklarda, eylemlerde güçbirliği yapalım. Bu şekilde kötü gidişi durdurabiliriz.”

‘Muhalif kesimler susturulmak isteniyor’

Mitingin örgütleyicilerinden İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyon’u adına yapılan ortak açıklama Kürtçe ve Türkçe okundu.

Açıklamanın Türkçesini EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek okudu. 7 Haziran seçim sonuçlarını yok sayan, milyonların iradesini tanımayan Saray ve AKP Hükümetinin içeride ve dışarıda savaş yanlısı politikalarını devam ettirdiğini söyleyen Gerçek, “Suriye’de süren ve milyonlarca insanın göç etmesine, sayısız insanın ölümüne neden olan savaşın derinleşmesinden AKP Hükümeti sorumludur” dedi. Gerçek, Kürt illerinde kıyım ve yıkım politikalarını sürdüren AKP iktidarının şimdi de belediyelere atanan kayyumlarla halkın iradesini yok saydığını ifade etti. İktidarın 15 Temmuz darbe girişimini “Allahın bir lütfu” olarak gördüğünü ve muhalif kesimlerden kurtulmak için fırsat saydığını kaydeden Gerçek, darbe girişimi sonucu ilan edilen OHAL’in muhalif kesimleri susturmanın ve teslim almanın bir aracı olduğunu dile getirdi.

Gerçek, arka arkaya çıkarılan KHK’larla, Gülen Cemaati ile mücadele adı altında, başta barış deklarasyonuna imza atan akademisyenler olmak üzere 100 bini aşkın emekçinin kamudan tasfiye edildiğini, muhalif TV kanalı, radyolar, gazete ve dergilerin kapatıldığını, Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarının cezaevine konulduğunu ve 370 muhalif derneğin kapatıldığını hatırlattı.

‘Karanlığa teslim olmayacağız’

“Ancak biat etmiyoruz, etmeyeceğiz. Teslim olmadık, olmayacağız” diyen Gerçek, hep birlikte direnme mesajı verdi. Barış, demokrasi, özgürlük ve laiklik için Kartal’da biraraya geldiklerini aktaran Gerçek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Görünen köy kılavuz istemez: AKP ve MHP’nin oluşturmaya çalıştığı yeni milliyetçi cephe, emekçiler için bir yıkım olacaktır. Bütün bunlar olurken toplum tek sesli, yandaş medyanın kara propagandası aracılığıyla uyuşturulmaya; dindar ve kindar bir nesil yetiştirilmeye çalışılıyor. Dindar ve kindar nesil yetiştirme hevesiyle yetinemeyen iktidar, şimdi de çocuk evliliklerini meşrulaştırmanın, tecavüzü aklayan ve kadını esaretin içine atan yasal düzenlemeleri gece yarısı gündeme getirmiştir. İnanıyoruz ki; hevesleri yarım kalacak, başta kadınlar olmak üzere bu ülkenin emekçileri buna izin vermeyecekler. Bizler bu ülkenin işçi ve emekçileri, ezilen halkları, gençleri ve kadınları olarak; geleceğimizi asla teslim etmeyeceğiz, susmayacağız, teslim olmayacağız. Bu saldırıları püskürtmek ancak bütün emekçilerin ve ezilenlerin birlikte mücadelesi ile mümkündür. Hiçbir zulüm düzeni ilelebet süremez. İnanıyoruz ki, halkın birleşik mücadelesi bu karanlığı yenecektir.”

Açıklamanın ardından sahneye Gezi Şehit ve Gazileri Platformu adına Volkan Kesanbilici, Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş çıkarak mitinge katılan emekçileri selamladılar. Platform adına konuşan Volkan Kesanbilici, “Bugün bu alanda tekrar Gezi ruhunu gördük. Barikat arkadaşlarımızla yan yana durmaktan gurur duyuyoruz.  Teslim olmayacağız” dedi. Miting Mervan Tan ve Domane Dersim’in ezgileriyle bitirildi.

Alanda dağıttığımız bildirilerle de mücadeleyi büyütmeye çağırdık:

BU ABLUKA DAĞITILACAK

BİRLİKTE DİRENECEK, MUTLAKA KAZANACAĞIZ!

“Duru düşlediğin gökyüzünü

Kara kara bulutlar nakışlıyorsa

Umutların kuşatılmasın

Acılarımın gözbebeği

 …

Senin sesin yenilgi tanımaz

Bu abluka dağıtılacak”

OHAL’i devrimcilere, genel başkanları dahil HDP’ye, Cumhuriyet Gazetesi ve özgür basın kurumları ile birlikte gazetecilere, yazarlara, akademisyenlere ve bütün halka ve işçi sınıfına saldırarak kullanan Erdoğan, Saray ve şûrekası, Türkiye’nin en özgür günlerini yaşadığını buyurmuş.

İşçi-emekçilerin; devrimci avukatların; şiddete, tecavüze, sömürüye karşı mücadele edenlerin dernekleri, kültür merkezleri kapatıldı.

“Modern çağ”ın “ileri demokrasi”sinde iki buçuk yaşında bebekler açlıktan ölürken; tarihin en eli kanlı katili burjuvazinin temsilcileri ahıra çevirdikleri parlementoda çocuğa tecavüzü teşvik edici yasalar çıkarıyorlar.

İşte bu yasalarla, KHK’larla “özgürlükler” gelişiyor!

  • Çocuklara, kadınlara, LGBTİ’lere şiddet, taciz, tecavüz özgürlüğü!..
  • Madende göçük altında kalan canları değil, makineleri düşünenler için; işçi-emekçileri sınırsız sömürme özgürlüğü!..
  • Çocuklarımızın, kardeşlerimizin, gerici eğitimlerle karanlığa gömülmesi!..
  • Doğanın, kentlerin sınırsız yağması özgürlüğü gelişiyor.

Bugün katillerin, hırsızların, tecavüzcülerin özgürce yaşadığı bir tımarhane kuruluyor.

Onlar serpilip gelişen hayatın düşmanıdır. Gezi, Kobanê direnişleri ve 7 Haziran seçimlerinde kendilerini ifade eden ortak mücadele eğiliminden korktular. Onlar; egemenler, burjuvazi, Saray… bu birlikteliğin yaratacağı ekmek, gül ve hürriyet dolu yarınların düşmanıdır. Yarını görüyor, sıkışıyor, bu yüzden saldırıyorlar.

İnsan kalmak, karanlığı parçalamak için tek yol var. Gözünü yarına dik; sokağa çık; fabrikada, mahallede, okulda diren, saf tut, örgütlen!

Bir defayla yetinmeyip, bulunduğumuz her yerde birbirimizi bulup, ulaştığımız herkese gerçekleri taşımalıyız.

Dernek, sendika, meslek odası, siyasi parti ve devrimci örgütlerle ilişkilen!

Yerellerde toplumsal mücadele güçleri olarak yan yana gelmeli, ortak mücadele hattını adım adım örgütlemeliyiz.

Bugün nefes almanın tek yoludur direnmek… Direnmek yaşamaktır!

KENDİ GÜCÜNE GÜVEN, ÖRGÜTLEN!

HALK DÜŞMANLARI YENİLECEK, DİRENEN HALKLAR KAZANACAK!

KALDIRAÇ

20.11.2016

Mitinge katılan Emek ve Demokrasi Güçleri

HDK, HDP İstanbul İl Örgütü, Birleşik Haziran Hareketi (BHH), Kaldıraç, AKA-DER, EMEP, EHP, Halkevleri, ESP, EÖÇ, PDD, KÖZ, Partizan, Politika Gazetesi, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖP-G), SEP, Başlangıç, Umut-Sen, DevGüç, Dev-Lis, 78’liler Girişimi, BEKSAV, Çağrı Dergisi, Demokratik Alevi Derneği, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Çerkes Kongresi, Demokratik Halklar Köprüsü, Demokratik Hukukçular Platformu, Demokratik İslam Kongresi (DİK), Demokratik Pomak Hareketi, Devrimci Dostluk Kültür Derneği, Devrimci Parti (DP), Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Doğu-Güneydoğu Dernekler Federasyonu, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokrat Ordulular Derneği, Divriği Kültür Derneği, Don Kişot Bisiklet Kolektifi, Engelliler Derneği, Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Gökkuşağı Kadın Derneği, Hevi LGBTİ, İstanbul LGBTİ, İşçi Sözü, İşçilerin Sesi, KAOS GL, Kızıl Dayanışma, Konfederalîzma Ked A Demokratîk (KON-KED), Küresel Eylem Grubu (KEG), Munzur Koruma Kurulu, Nor Zartonk, Süryani Topluluğu, Toplum Ve Kuram-Lêkolîn Û Xebatên Kurdî, Tüm-Köy-Sen, Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi (YSGP),  Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Alevi Kültür Derneği (AKD),TMMOB İKK, KESK Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, İstanbul Tabip Odası, Alevi Federasyonu, Acıbadem Dayanışması, Kadın Partisi, Validebağ Savunması, Tekstil Sen, Limter İş, Karadeniz İsyandadır Platformu, Kadıköy Kent Dayanışması, Kuzey Ormanları Savunması, Kolektif Yaşam İnisiyatifi, Suruç Yaralıları ve Tanıkları Platformu, Gezi Şehit ve Gazileri Platformu, Sokak Kültür Derneği, Projeniz Değiliz, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Maltepe Forumu, Kozyatağı Dayanışması, Direniş Forumu, Yoğurtçu Parkı Formu, Teori Politika, Cam Keramik-İş, Çağrı, Velider, Çekmeköy Dayanışması, Adalar Savunması, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD)

Kaynak: direnişteyiz, 20 Kasım 2016