Binler, iki kadın devrimciyi sonsuzluğa uğurladı

Erbay ve Şirin’in cenazeleri akşam Gazi Cemevi’ne getirilmiş, ailesi ve yoldaşları sabaha kadar nöbet tutmuştu.

Cenaze töreni nedeniyle İsmetpaşa Caddesi boyunca kızıl bayraklar asıldı. Devrimci örgüt ve partiler de, komünist kadınların polise karşı direnişini selamlayan pankartlar astı.

Cemevinin bahçesine Erbay ve Öter’in fotoğrafları konuldu, önlerine karanfiller bırakıldı.

ESP Genel Başkan Yardımcıları Fethiye Ok ve Çiçek Otlu ile SKM sözcüsü Fadime Çelebi de cemevinde.

Suruç şehitlerinin aileleri ile Rojava şehitlerinin aileleri ile HDP milletvekili Garo Paylan, HDP ve HDK yöneticileri, Kaldıraç, EHP, SYKP, Partizan ve Devrimci Parti temsilci ve üyeleri de törene katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy da öğle saatlerinde cemevine geldi. HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, KJA’dan Ceylan Bağrıyanık, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da kadın devrimcileri uğurladı.

Cemevine gelen Şirin Öter’in annesi Kürtçe ağıtlar yaktı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Erbay ve Öter’in halkların barış mücadelesini ve Saray’ın zulmüne karşı öfkesini kuşanarak mücadeleyi Kürdistan’dan Batı’ya taşıdıklarını belirtti, “Onların izinden direne direne, birleşe birleşe kazanacağız” diye konuştu.

Ankara’da da Şirin Öter Yeliz Erbay Yüksel caddesinde anıldı. ESP’nin çağrısını yaptığı eyleme HDP, Pir sultan, Kaldıraç’ da katıldı. Anma ile başlayan eylem açıklamayla devam etti. Eylem sloganlarla sonlandırıldı.

etha – direnisteyiz2.org