Berkin Elvan’ı unutmayacağız!

ADANA

Çağdaş Hukukçular Derneği Adana Şubesi, Adana adliyesinin önünde toplanarak “Öyle bir ölsek çocuklar size ölüm kalmasa, Berkin Elvan ölümsüzdür” pankartı açtılar. “Katil devlet hesap verecek” ve “Berkin Elvan 15’inde bir fidan” sloganları atılan eylemde, ÇHD Şube Başkanı Sefa Aydoğan İç Güvenlik Paketine değinerek başka Berkinlerin öldürülmesinin önünün açılmasına çalışıldığına dikkat çekti. Katillerin belli olmasına rağmen yargılanmadığnı, fakat katillerin yargılanmasını isteyenlerin tutuklandığını belirten Aydoğan, sessiz kalındıkça daha çok çocuğun katledileceğini vurguladı. Katledilen çocukların anısına saygı duruşunun ardından eylem sona erdi.

Aynı gün Atatürk Parkı’nda toplanan bir grup genç, ‘Berkin sana emanet Ali İsmail’, ‘Senin uyanmadığın bir sabaha uyandık’, ‘Rahat uyu Berkin, gittiğin yerde polis yok’ ve ‘Bu senin değil ülkenin ayıbı çocuk’ dövizleriyle oturma eylemi yaptı.

ANKARA

Berkin’den, Nihat’a Çocuklarımız İçin Sokaktayız, Bu Yasa Sokaktan Geçmeyecek

11 Mart’ta Gezi Direnişi’nde Okmeydanı’nda sokağa çıkan Berkin Elvan polis tarafından katledildi. Katledilişinin 1. yılında Ankara’da Güvenpark’a yürümek isteyen liselilere polis azgınca saldırdı. Karanfil Caddesi’nde oturma eylemi yapan liselilere polis saldırdı. Çok sayıda liseliyi darp ederek gözaltına alırken tepki gösteren esnafa’da saldırdı.

Akşam saat 18.30’da AKA-DER, BDSP, ÇHD, DİP, DHF, HDK, İHD, HDP ve Kaldıraç’ın çağrısıyla Mitatpaşa köprüsü altında toplanarak Güvenpark’a yürümek isteyen kitle örgütlerine polis toma ve biber gazıyla saldırdı. Bir süre Ziya Gökalp Caddesi ve ara sokaklarda devam eden çatışmaların ardından eylem sona erdi. Aralarında Kaldıraç okurlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

ANTALYA

Berkin Elvan için Antalya’da üç ayrı eylem örgütlendi.

Halkevleri’nin eyleminde 50 kişilik bir grup Kalekapısı – Attalos Meydanı’nda bir araya geldi. Gökyüzüne dilek fenerlerinin bırakıldığı, ve Berkin fotoğrafının karanfillerle süslendiği eyleme, ‘Kırmızı Fularlı Kız’ın annesi Nuray Erçağan da katıldı.

Attalos Meydanı’nda eylem sürerken, Halk Cephesi Kazım Özalp Caddesi’nden yürüyüşe geçti. ‘Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın, Adalet İstiyoruz’ pankartıyla yürüyen Halk Cephesi, Attalos Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Emek ve Demokrasi Güçleri adıyla bir araya gelen sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi partiler, Gezi Şehitlerinin resimlerinin olduğu ‘Berkin İçin Adalet’ yazılı bir pankartla eylem yaptılar. Yaklaşık 500 kişilik grup, Kürtçe ve Türkçe sloganlar attı. Kazım Özalp Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen grup katillerin korunduğuna değindi. ‘Berkin için Adalet İçin Ayaktayız’ yazılı pankartı mumlarla aydınlatan grup, basın açıklaması ve sonrasında oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

AYDIN

Efeler merkez Sevgi Yolu’nda toplanan Aydın Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi bir grup, Berkin Elvan için anma yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşe Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın ve bazı sendika ve sivil toplum üyeleri destek verdi. Yürüyüş esnasında ellerinde üzerinde Berkin Elvan’ın resminin olduğu dövizleri taşıyan ve “Berkin Elvan ölümsüzdür” şeklinde sloganlar atan grup, İstasyon Meydanı ve Adnan Menderes Bulvarı güzergahında yürüyerek Abide Kavşağı’na ulaştı. Adnan Menderes Bulvarı güzergahında yürüyüşlerine devam etmek isteyen grup, Abide Kavşağı’nda barikatlarla yolu kesen Çevik Kuvvet engeliyle karşılaştı. Yürüyüşe izin verilmeyince bir süre oturma eylemi yapan grup, daha sonra Atatürk Kent Meydanı’nda toplandı. Burada yapılan basın açıklamasının ardından, eylem sona erdi.

 

BALIKESİR

Balıkesir Demokrasi ve Emek Platformu ile Birleşik Haziran Hareketi öncülüğünde Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümünde yürüyüş düzenlendi. Toplu Taşıma Merkezi’nde saat 17.30 sıralarında toplanan yaklaşık 500 kişi, Milli Kuvvetler Caddesi’nden Alihikmetpaşa Meydanı’na yürüdü. Liseli öğrencilerin de katıldığı yürüyüşte, ‘Katiller halka hesap verecek’, ‘Berkin Elvan, 15’inde bir fidan’, ‘Berkin burada biz buradayız’ sloganları atıldı.

Meydanda topluluk adına açıklamayı okuyan üniversite öğrencisi Okan Demir, “Haziran’ın en küçük fidanını yitireli koca bir yıl oldu, ama sürüncemede bırakılan bir soruşturma dışında başka bir adım atılmış değil. Berkin’in katili Özgecanların katillerine cesaret veren yobaz AKP düzenidir. Berkin’in katili laik eğitimi rafa kaldıran, her okulu mescide çeviren karanlık AKP düzenidir. Emri vereni biliyoruz. Bize düşen Berkin’e verdiğimiz sözü tutmaktır. Berkin’in hesabını soracağımızı, onun katillerini bu ülkeden def edene kadar kovalayacağımızı dosta düşmana ilan ediyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

 

BODRUM

Birleşik Haziran Hareketi Bodrum Grubu tarafından saat 19.00’da Bodrum Belediye Meydanı’nda eylem düzenlendi. Berkin Elvan’ın fotoğrafının üzerinde bulunduğu ve ‘Gülüşün gibi güzel onurlu yarınlar kuracağız’ yazılı pankart açan eylemciler sık sık ‘Berkin’in Katili AKP’nin Polisi’, ‘Katillerden Hesabı Bu Halk Soracak’ ve ‘Berkin Elvan 15’inde Bir Fidan’ sloganları atıldı. Eyleme Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerinde destek verdiği görüldü.

Grup adına basın açıklaması yapan Bülent Eren, “Berkin’in yoğun bakımdaki direnişinden, 16 kiloya düşmüş bedeninden, 2 milyona yakın insanın katıldığı cenazesinden, mezarından ve hatta sokaklardaki duvarlara boyanmış resminden ödü kopan, tir tir titreyen, eli ayağına dolanan, annesini yuhalatan, 2 seçim döneminde mitinglerinde Berkin’in adını ağzından düşürmeyen iktidar sahipleri ve ona biat edenler şunu iyi bilsin: Ölümünden sonra fotoğrafından, isminden korkanlar, Berkin hayattayken ona ancak sinsice, saklanarak ve sokaktan çıktığı anda hem de bir çatışma ve olay yokken, kafasına nişan alıp ateş ederek öldüren korkak katiller, onun yürüdüğü, güldüğü, uçurtma uçurduğu, misket oynadığı, koştuğu, halay çektiği, türkü söylediği o sokaklara giremezdiniz. O sokaklar cesur, onurlu, dürüst insanlarındır. Soruyoruz; Berkin Elvan dosyası nerede? Burak Can ve Yasin dosyalarını 2 haftada yargıya teslim eden adaletiniz ve kolluk çalışmanız varken, devletin katlettiği çocuklarımızın dosyalarının mahkemelere gelmesi için ne zaman harekete geçeceksiniz?” dedi.

Eylem Berkin Elvan anısına dilek balonlarının uçurulması ile sona erdi.

 

BURSA

Bursa’da toplanan kitle, Berkin Elvan’ın ölüm yıl dönümünde anma yürüyüşü düzenledi. Grup, ayrıca Meclis’te görüşmesi süren İç Güvenlik Yasası’nı da protesto etti.

Akşam saatlerinde Setbaşı’nda toplanan yüzlerce kişi, Atatürk Heykeli önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Bursa Demokrasi Güçleri adına KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Süleyman Ayyılmaz, Berkin’in 269 günlük yaşam mücadelesi ile verdiği mesajın gereğini yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Yaklaşık 1 aydır TBMM’nin gündemini meşgul eden İç Güvenlik Yasası’na da tepkisini dile getiren Ayyılmaz, “Yasanın 60’a yakın maddesi TBMM’nden geçti. Bu bir sıkıyönetim yasasıdır. Demokrasi ile bağdaşmaz, olsa olsa ancak AKP’nin ileri demokrasi anlayışı ile bağdaşır. Biz emekçiler olarak, demokrasi güçleri olarak ivedilikle halkın, Meclis’in gündeminden bu sıkıyönetim yasasının çıkartılmasını ve bir an önce geri çekilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

 

BOLU

Hükümet Meydanı’nda toplanan kitle Berkin Elvan’ın resimlerini taşıyarak sloganlar attı. İzzet Baysal Caddesi’nde yürüyüşe geçen grubun önünü polis barikatı ile kesildi. Oturma eylemi yapan ve sloganlar atan grup, eylemi sona erdirdi.

 

ÇANAKKALE

Ölümünün birinci yılında Berkin’i anmak isteyen Çanakkaleliler İskele Meydanı’nda toplandı. Buradan AKP il binasına doğru yürüyüş gerçekleştirildi. AKP il binası önünde bir süre bekledikten sonra kitle İskele Meydanı’na geri dönerek orada basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan eyleme Halkevleri, HDP, EMEP, BHH, SGDF, DÖDEF, Emek Gençliği ve Öğrenci Kolektifleri katıldı.

Basın açıklamasında Cizre’de 12 yaşında öldürülen Nihat Kazanhan da unutulmadı.

“Berkin’den sonra Cizre’de 12 yaşında öldürülen Nihat’ımızın da acısını yüreğimizde hissettik. Çocukları öldürerek muktedir olmaya çalışan bir iktidarın faşizmiyle yönetiliyoruz. Bizler bu ülkenin onurlu halkları olarak eşitlik, özgürlük ve adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. AKP’nin faşizmine karşı omuz omuza mücadele edeceğiz. Umudun çocuğuna gelecek aydınlık günleri hediye edeceğiz. Çocukların ekmek almaya giderken ölmeyeceği bir ülkeyi inşa edene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.” denilen açıklamanın ardından, sinevizyon gösterimi ve dilek feneri uçurma etkinliği yapıldı.

 

DERSİM

Liseli Dev- Genç ile Halk Cephesi üyeleri, Devrimci Gençlik Berkin Elvan’ın birinci ölüm yıl dönümünde yürüyüş düzenledi.

Berkin Elvan’ın birinci ölüm yıl dönümü nedeniyle Atatürk ve Cumhuriyet mahallelerinde toplanan ve bugün derslere girmeyen lise öğrencilerinin de aralarında bulunduğu gruplar kent merkezinde bir araya gelerek Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Meydanda Berkin Elvan’ın posterini açılıp önüne ekmek bırakıldı ve mum yakıldı. Bir daire oluşturan grup ortaya Elvan’ın yanı sıra Gezi olayları sırasında ölenlerin fotoğrafların koydu. Grup adına konuşan Tuncel Ayaz, Berkin Elvan’ın katillerinin hala yargılanmadığını belirterek, “Berkin Elvan öldürüleli bir yılı geçti katiller hala yargılanmadı, yakalanmadı. Türkiye’de her gün çocuklar gençler öldürülüyor. Türkiye’nin her yerinde sokaktaki çocuklar sebepsiz öldürülüyor. Bunların hesabını kimse sormuyor, hukuksuzluk almış başını gidiyor. Bugün Berkin Elvan için anma yapmak onun posterini açmak bile suç. Biz Berkin’lerin bir daha sokaklarda öldürülmemesi için çabalarken, birileri hala hukuksuzluk peşinde. Biz Berkin’lerin hakkını sonuna kadar arayacağız ve katillerin bulunması için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

 

EDİRNE

HDP Edirne İl Örgütünün çağrısıyla, Tahmis meydanında toplanan kitle, PTT’nin önüne yürüdü. “Umudun Çocuğu Ölümsüzdür! 15 Yaşında Bir Fidan Berkin Elvan” pankartıyla, yürüyen kitle, “Berkin, Uğur, Ceylan Onurumuzdur”, “Berkin Elvan 15’inde bir fidan” sloganları attı. Yürüyüş boyu Edirne esnafının alkışlarla destek olduğu eylem, PTT’nin önünde yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

 

ERZURUM

Atatürk Üniversitesi’nde Berkin Elvanı anmak isteyen öğrenciler, basın açıklaması yapmak üzere Merkezi Yemekhaneler önünde toplanırken, polis ablukasıyla karşılaştı. “Berkin Elvan Ölümsüzdür” pankartı açan öğrencilere ÖGB ve polis saldırdı. Sürüklenerek gözaltına alınan öğrenciler “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Baskılar Bizi yıldıramaz”, “Berkin Elvan 15’inde bir Fidan” sloganları attılar. Eylem esnasında haber yapan Evrensel gazetesi muhabiri, polisler tarafından tehdit edildi.

 

ESKİŞEHİR

İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı’nda akşam saatlerinde toplanan kalabalık üzerinde Berkin Elvan’ın fotoğrafının bulunduğu ‘Gülüşün gibi onurlu, güzel yarınlar kuracağız’ yazılı pankart açarak yürüyüşe geçti. Kalabalık Cengiz Topel Caddesi’ndeki Çarşı Polis Merkezi önünde bir süre durarak ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’, ‘Berkin’in katili AKP’nin polisi’, ‘Katil polis hesap verecek’ ve ‘Polis simit sat onurlu yaşa’ sloganı attı. Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’ndeki Espark Alışveriş Merkezi önüne kadar yürüyen kalabalık adına basın açıklamasını Emre Soyarslan yaptı. Soyarslan, “İstanbul Okmeydanı’nda alnından yediği gaz fişeğiyle 269 gün boyunca uyudu ve uyanamadı. Türkiye’yi çocukların umudu değil, mezarlığı haline çeviren tek gerçek; bugünkü saray siyasetinin halka duyduğu düşmanlık ve nefrettir. Berkin Elvan ölümsüzdür, unutmayacağız” dedi. Yapılan konuşmaların sloganlarla eylem sona erdirildi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde saat 11.00’da İletişim Fakültesi’nde toplanan öğrenciler herkesi Berkin Elvan için eyleme boykota davet etti. İletişim Fakültesi’nde sloganlar atılıp ajitasyonlar çekildiği sırada dekan müdahale etmeye çalıştı ancak öğrenciler tarafından engellendi, eylem devam etti ve edebiyat, eğitim fakültelerine girilip ajitasyonlar çekilmeye devam edildi. Ardından yemekhane önüne gelip burada yemekhane içinde ses çıkarma eylemi yapıldı ve sloganlarla hukuk ve İİBF’ye yürüyüş devam etti bütün fakültelere girildikten sonra cumhuriyet kapısı önünde oturma eylemi yapıldı burada basın açıklaması okundu ve berkin için türküler söylendi. Eylemin sonunda karar alınıp İletişim Fakültesi’ne geri dönüldü ve buradaki öğrencilere dekanın tavrı anlatıldı. Berkin için sloganlara tahammül edemeyen “bu fakültenin patronu benim çıkın gidin” diyen dekanın odasına gidilip kapısına “burası iş yeri değil sen de patron değilsin üniversiteler bizimdir” yazıp güvenliğin ısrarına rağmen yapıştırdık ve Berkin için fakültede oturma eylemi devam etti.

Şehir merkezinde ise Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak akşam 6’da Adalar Migros’ta toplanıp Espark önüne yüründü ve burada Berkinnin sıra arkadaşları olan liseliler konuşma yaptılar ardından da basın açıklaması okundu.

 

İSKENDERUN

Birleşik Haziran Hareketi Berkin Elvan’ı andı. Çarşı taraftar grubununda destek verdiği basın açıklamasında “Berkin’in katili AKP’nin polisi” ve “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları atıldı.

 

İSTANBUL

7 Mart – Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Okmeydanı Cemevi önüne sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi toplandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da cemevine, aileyi ziyarete geldiği günde, Okmeydanı Berkin pankartlarıyla donatıldı. Cemevinde yapılan anma ve verilen yemekten sonra, Berkin Elvan’ın vurulduğu yere yüründü. Burada Berkin şahsında tüm devrim şehitleri adına anma yapıldı. Anmanın ardından, Feriköy Mezarlığına doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş kortejinin en önünde Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan babası Sami Elvan, Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik, Ethem Sarıslük’ün ailesi yer aldı. Yürüyüşe Halk Cephesi, AKA-DER, Kaldıraç, Partizan, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi, HDP bileşenlerinin yanı sıra çok sayıda dernek, kitle örgütü de katıldı. Yürüyüş boyunca sık sık Gezi Şehitlerinin isimleri sayılarak ‘unutmayacağız, affetmeyeceğiz’, ’15’inde bir fidan Berkin Elvan’, ‘Gezi şehitleri ölümsüzdür’, ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’ sloganları atıldı. Binlerce kişinin elinde Berkin’in fotoğrafının olduğu dövizler vardı. Dövizlerin üzerinde, ‘gülüşün gibi onurlu, güzel yarınlar kuracağız’ sözü yazılıydı. Berkin’in mezarına ulaşan kitle burada Berkin şahsında Gezi direnişinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Gülsüm Elvan, mezarlıkta fenalık geçirdi. Sami Elvan’ın birlik çağrısı yaptığı konuşmasının ardından, Grup Yorum üyeleriyle birlikte binlerce kişi ‘Büyü’ türküsünü söyledi. Anma sırasında Berkin’in mezarının üzerine karanfil, ekmek ve çikolata bırakıldı. Berkin’in ölümünün 1. yıl dönümünde, 11 Mart’ta, Berkin için hayatı durdurma çağrıları yapıldı.

Çekmeköy- İstanbul Çekmeköy’de bir araya gelerek Okmeydanı’na gitmek isteyen kitleye polis saldırdı. Kitlenin Okmeydanı’na gitmesini engelleyen polis, biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

Okmeydanı- Okmeydanı’nda gaz fişeğiyle yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümünde Okmeydanı ve çevresinde boykot ilan edildi. Boykot nedeniyle Şark Kahvesi ve çevresindeki esnaflar sabah saatlerinde dükkanlarını açmadı. Berkin Elvan sevenleri, Berkin’in öldüğü yere ekmek bıraktı. Feriköy Mezarlığına yürünmesinin istenmesi üzerine, polis yolu kesip saldırdı. Uzun süreli çatışma yaşandı.

Sarıgazi- Bizler Berkin’in yoldaşları olarak ölüm yıldönümünde Sarıgazi’de bir yürüyüş ve anma gerçekleştirdik.

Anma gününün öncesinde, mahallelerde duyuru amacıyla ses aracı dolaştırdık ve ajitasyonlarla 11 Mart günü gerçekleşecek olan anmaya çağrı yaptık. Okullarda, aynı gün gerçekleştirilecek bir boykotun hazırlığı başladı. Üç lisede boykot gerçekleşti ve liseli öğrenciler okulu boykot ederek yürüyüşe çıktılar. Bu durumu engellemek amacıyla, polis liselerin önünde Berkin’in yoldaşlarını gözaltına almaya çalıştılar. Bu durum da protesto edildi. Mahallede çeşitli yerlere afiş asıldı ve bildiri dağıtıldı.

11 Mart akşamı saat 19.30’da Vatan İlköğretim Okulu önünde buluşan kitle “Berkin Elvan Ölümsüzdür” yazılı, Sarıgazi Dayanışması imzalı pankart ile yürümeye başladı. Yürüyüş boyunca ses aracıyla yapılan ajitasyon konuşmalarında, Gezi direnişinde katledilen yoldaşlara, devlet dersinde öldürülen çocuklara dikkat çekildi; özellikle iç güvenlik yasasıyla bizleri sokaklardan uzaklaştıramayacakları, sindiremeyecekleri ifade edildi. “Bu yasa Berkin’in geçtiği sokaklardan geçmeyecek!” denildi.

Eylemde sık sık “On beşinde Bir Fidan; Berkin Elvan!”, “Katil Devlet Hesap Verecek!”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!”, “Şehit Namirin!”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma!” sloganları ve Gezi direnişi şehitlerinin isimleri anılarak “Yaşıyor” sloganı atıldı. Meydana geldikten sonra, merkezdeki bütün kitlenin saygı duruşuna katılması için ana caddeye çıkarak her iki yönü de trafiğe kapattık ve tüm halkı saygı duruşuna katılmaya çağıdık. Saygı duruşunun ardından Özgür Lise, “Berkin Elvan Ölümsüzdür! Katil Devlet Hesap Verecek!” Özgür Lise – AKA-DER imzalı pankartı meydana astılar. Ardından Sarıgazi Dayanışması’ndaki kurumlar adına hazırlanan basın açıklaması okundu ve eylem sona erdi. (Sarıgazi AKA-DER)

Taksim- Liseli Anarşist Faaliyet, Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde, “Berkin Burada, Biz Buradayız” yazılı pankart açarken, polis gözaltı yapmaya çalıştı. Liseliler, merdivenlere kırmızı boya dökerek, “Katiller, elleriniz kanlı! Berkin’i unutmadık, unutmayacağız” sloganları attılar. Eylem esnasında darp edilerek gözaltına alındılar.

 

İZMİR

11 Mart’ta Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü sebebiyle sabahın erken saatlerinden itibaren liseliler sokaklardaydı. Saat 10.00 sularında caddeyi trafiğe kapatarak oturma eylemi yapmak isteyen Dev-Lis üyesi liseliler gözaltına alınırken Özgür Lise okurları da Alsancak Sevinç Pastanesi önünde oturma eylemlerine başladılar. Eylemde Berkin Elvan maskeleri, Berkin Elvan’ın fotoğrafları ve karanfilleri yere seren Özgür Liselilere Yeni Demokrat Gençlik, Dev-Lis gibi kurumlar da destek verdiler. Oturma esnasında Gündoğdu marşı söylenirken, “Berkin Elvan Mücadeleye Devam”, “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganları da atıldı. Saat 15.00’te oturma eylemi yapan liseliler yürüyüş için hazırlandığı esnada 4 Dev-Lis’li trafik direklerinden birine kendileri zincirleyerek eylem yapmak istediler, 4 Dev-Lis’li İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Sonrasında Özgür Lise, Dev-Lis, YDG Sevinç Pastanesi önünden başlayan ve yine Sevinç pastanesi önünde son bulan yürüyüşlerinin ardından basın açıklamasını okuyarak eylemlerini sonlandırdılar.

 

KARABÜK

Karabük Üniversitesi öğrencileri, Safranbolu Misaki-i Milli Meydanı’nda gerçekleştireceği Berkin Elvan anması için üniversite yemekhanesinde çağrı yaptı.

Berkin’i anmak için çağrı yapan üniversitelilere ilk olarak özel güvenlik saldırdı. Özel Güvenliklerin saldırısı ardından faşistlerin saldırdığı üniversiteliler, faşistleri üniversitelerinden attı.

Faşistlerin saldırılarına rağmen, üniversiteliler, üniversitede Berkin için bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Saat 18:00’da gerçekleşecek olan anma için Safranbolu Misak-i Milli Meydanı’nda buluşacak olan üniversitelilerden önce meydanda faşistler toplanmaya başladı.

Ellerinde bıçaklar ve satırlarla meydanda toplanan faşistlere polis hiç bir şekilde müdahale etmedi.

 

KOCAELİ

Bir grup Kocaeli Üniversitesi öğrencisi, Umuttepe Kampüsü’nde bulunan İletişim Fakültesi kantininin duvarına Berkin Elvan’ın fotoğrafı yansıttı. Akşam saatlerinde birçok öğrencinin katılımıyla yapılan etkinlikte, Elvan’ın fotoğrafı projeksiyon aracılığıyla yansıtıldığı duvarda uzun süre kaldı. Berkin Elvan’ın birinci ölüm yıl dönümü nedeniyle yürüyüş düzemlendi. KOÜ Umuttepe Yerleşkesi İletişim Fakültesi önünde toplan öğrenciler taşıdıkları pankart ve sloganlarda Berkin Elvan’ın andı.

 

KIRKLARELİ

Kültür Anıt Parkı’nda toplanan grup sloganlar atarak “Berkin Elvan Ölümsüzdür” yazılı pankart açtı. Grup adına açıklama yapan Melih Karakoç, Berkin Elvan’ın ekmeğine ve umuduna sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi. Karakoç, Berkin’i unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını ifade etti.

 

MANİSA

KESK Manisa Şubeler Platformu olarak 11 Mart akşamı Berkin ELVAN’ın ölüm yıldönümünde hükümetin tavrı protesto edildi. Eğitim Sen Manisa Şube Binası önünden yürüyüşle başlayan eylem Manolya Meydanı’nda KESK Dönem Sözcüsü BES Manisa Şube Başkanı Ali GÖK’ün yaptığı açıklama ile sona erdi.

 

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Mersin Forum Alışveriş Merkezi Havuzbaşı önünde bir araya gelen Mersin’liler “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Yeni Berkin’leri, Umutları, Nihat’ları aramızdan almanıza izin vermeyeceğiz” yazılı bir pankart açtı.

“Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla tepkilerin dile getirildiği eylemde platform adına Mersin Yol İş Şube Başkanı İrfan Gültekin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gezi direnişinde katledilenlerin hesabını sormadan gerçek anlamda barışın sağlanamayacağını belirten Gültekin, “AKP’nin yeni iç güvenlik yasa tasarısı bizden yeni Berkin Elvan’ları, Umut Kurtlar’ı, Nihat Kazanhanlar’ almak istiyor. İşte ülkemize emeğimize geleceğimize sahip çıkmak için AKP’nin çıkarmak istediği bu yasaya karşı ayakta olmak zorundayız. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak gezi direnişinin ‘Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam’ şiarını esas aldık. Bundan sonraki süreçlerde de Gezi direnişi ruhu ile hareket ederken Gezi ve Kobane olaylarında yitirdiklerimizi mücadelemizde hep yaşatma kararlılığı ile hareket edeceğiz” dedi. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

 

MUĞLA

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, Pir Sultan Abdal Derneği’nin öncülüğünde Berkin Elvan’ın ölümünün birinci yılında anma eylemi düzenlendi. Anma eylemine katılan HDP ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan grup hükümeti protesto etti.

İstanbul Okmeydanı’nda Gezi parkı olayları sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurularak ölen Berkin Elvan, ölüm yıldönümünde saat 18.00’de Marmaris Pir Sultan Abdal Derneği koordinesinde anma eylemi düzenlendi. Atatürk Caddesi Saman İskelesi’nde toplanan kalabalığa STK temsilcileri yanı sıra HDP üyeleri ve çok sayıda insan katıldı. Grup, ‘Berkin’in alamadığı ekmeği Bilal’e yedirmeyiz’ pankartı açarak, ‘Umudun çocukları ölümsüzdür’, ‘Unutmayacağız, unutturmayacağız’ yazılı dövizlerle hükümet aleyhine slogan atarak yürüdü. Kordon Caddesi’nde bulunan Atatürk Anıtı önüne gelen kalabalık, ‘Gerici, faşist, katil AKP’ sloganları attı. Grup adına konuşma yapan Marmaris Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Kasım Çağlı, “Tüm devrimcileri ve sosyalist dostlarımıza minnettarız. Geçen sene bugün çocuğumuz hakka yürüdü. 269 gün komada kaldı 16 kilo ile gökyüzüne gitti. Savaşta dahi ölüler defin edilirken silahlar bırakılır. Cenazesinde bile silahlar bırakılmadı eller tetikte idi. Adaleti bekleyenler maalesef çok bekleyecekler. Bu ülkede katliamlar durmuyor. Bu katliamdan beslenen katiller er geç hesap vereceksiniz. Çocuğumuzun yalnız dirisini değil ölüsüne de öfke kusuyorlar. Katiller ellerini kollarını sallayarak, gülerek aramızda. Bugün bu noktalara gelindiyse bunun tek nedeni iktidardır. Biz çocuğumuzun acısını paylaşıyoruz. Bu acıyı unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

Konuşma sonrası kadın ve erkeklerden oluşan bir grup olayın yaşandığı anı Grup Yorum’un müzikleri eşliğinde piyesle canlandırdı, şiirler okudu.

 

SAMSUN

Çeşitli sivil toplum kuruluşları üyesi yaklaşık 100 kişi, ölümünün birinci yılında Berkin Elvan’ı andı.

Öğretmenevi önünde toplanan kitle ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’ yazılı pankartla İstiklal Caddesi’nde sloganlar atarak yürüdü. Grup adına basın açıklaması yapan Alper Kaan Yurdakul, “Bizler acılarımızı bal eyledik, kan kustuk, kızılcık şerbeti içtik dedik. Acı, öfkenin kardeşidir. Sokakları, meydanları öfkeyle dolduruyoruz şimdi. Devletin halklara, çocuklara, devrimcilere yönelik sindirme ve katliam politikalarını unutmadık. Berkin Elvan’ın hesabını sormadan sokakları terk etmeyeceğiz” dedi.

Yaklaşık yarım saat süren yürüyüş ve basın açıklamasının ardından sona erdi.

 

SÖKE

Söke Emek Sanat ve Kültür Platformu, Birleşik Haziran Hareketi ile Fikir Kulüpleri Federasyonu tarafından anma düzenlendi.

Saygı duruşu ile başlayan anma eyleminde kitlesel basın açıklamasını DİSK-Tekstil Sendikası Söke Başkanı Cemal Poyraz yaptı. Cemal Poyraz açıklamasında; “Nefes aldığı her bir anı, umut diye alnımıza yazdığımız umudun çocuğu Berkin Elvan’ı tam 1 yıl önce Gezi direnişinde kaybettiğimiz Ali İsmail Korkmaz, Uğur Kaymaz,Medeni Yıldırım, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Ahmet Atakan’ın yanına uğurladık. Halbuki, bize umut olabilmek için tam 269 gün direnmişti Berkin. “Çocuklar uyurken susulur,öldürülürken değil” diyerek yüz binler olarak sokaklara aktık o gün tam 1 yıl oldu. Onu vuranlar bulunamadı. Halen ölümüne sebep olanlar hakkında açılmış bir dava yok. Ölümünün birinci yılında katillerinin ve azmettiricilerinin tespit edilememesi ve yargı önüne çıkarılmaması en az ölümü kadar demokrasi ve özgürlüklere büyük bir darbe, geleceğimiz açısından kabul edilemez bir endişe kaynağıdır. Gezi direnişinde yaşanan katliamlar karşısında tarih ve bizler ‘Polisimiz demokrasi testinden geçmiştir. Adeta bir kahramanlık destanı yazmıştır.’ ifadesini kullananları unutmayacak ve mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

UŞAK

Eğitim-Sen Uşak Şubesi, Alevi Kültür Derneği, CHP, ÖDP, EMEP, Birleşik Haziran Hareketi ve Uşak Emek Platformu üyeleri, Gezi eylemleri sırasında Okmeydanı’nda başına isabet eden gaz fişeği nedeniyle 269 gün komada kalıp yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın birinci ölüm yıldönümünde bir araya geldi. Uşak Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, İsmetpaşa Caddesi’ndeki Tiritoğlu Parkı’na yürüdü. Yere Berkin Elvan’ın posterini serip, üzerine ekmek ve karanfil bırakan topluluk, mum da yaktı.

Topluluk adına konuşan Eğitim-Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş, “Bir yıl önce aramızdan ayrılan Berkin Elvan, komada kaldığı 269 gün boyunca hepimize ‘sadece benim uyanmam yetmez. Bu ülkedeki adaletsizlikten, hukuksuzluktan beslenen faşizan sisteme karşı halkın, hepimizin uyanması gerekir’ mesajını vermişti. Berkin’in aramızdan ayrılışında ‘Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil’ demiştik. Ancak Gezi direnişinden bugüne eşit, özgür, demokratik bir ülke ve dünya talep eden çocuklarımızı, gençlerimizi hedef alan katliamlara yenileri eklenmeye devam etmektedir. Çocuklarımızın, gençlerimizin sokakta katledildiği, cezaevlerinde her türlü şiddete maruz kaldığı koşullarda Berkin’in 269 günlük yaşam mücadelesi ile verdiği mesajın gereğini yerine getirmek boynumuzun borcudur” dedi. Basın açıklamasından eylem sona erdirildi.

 

ZONGULDAK

Madenci Anıtı’nda düzenlenen anma programına katılan yaklaşık 30 kişi, ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’, ‘Berkin için adalet istiyoruz’, ‘Bedel ödedik bedel ödeteceğiz’, ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’ sloganları attı. Grup adına açıklama yapan Aşurcan Acar, Berkin Elvan’ın katil zanlılarının yargı önünde hesap vermesini istediklerini söyleyerek şöyle konuştu:

“Savcılar ve hakimler katiller hakkında soruşturma başlatmıyor. Devlet çocuk katillerini açıktan korumaya devam ediyor. Berkin’in katillerini korumaktan vazgeçin. Katilleri açıklayın. Hiçbir güç bizleri adalet talebimizden geri döndürmeyecek. Bu halkı adaletsiz bırakmayacağız. Adaleti siz sağlayamazsanız biz sağlayacağız. Berkin’in hesabı mahşere kalmayacak.”

Basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atıldı, ardından eylem sona erdi.