Berkin Elvan Vurulduğu Yerde Anıldı

Berkin Elvan’ın yaralandığı Gaziler Sokak’ta açılan Berkin Elvan’ın fotoğrafının bulunduğu standa, ekmek ve karanfil konuldu. Anne Gülsüm Elvan, oğlunun fotoğrafını öptü.

Gezi Şehit ve Gazileri Platformu tarafından saat 15.30’da basın açıklaması yapıldı. Taksim Dayanışması Platformu’ndan Mimar Mücella Yapıcı da anmaya katıldı. Gezi Şehit ve Gazileri Platformu ve Sami-Gülsüm Elvan adına basın açıklamasını okuyan Volkan Kesanbilici, şunları söyledi:

“14 yaşındayken, 16 Haziran 2013 tarihinde Okmeydanı’nda bu sokakta ve tam burada, polisin attığı gaz fişeği ile başından yaralanan ve 269 gün yaşama tutunmaya çalıştıktan sonra 15 yaşında hayatını kaybeden oğlumuz, Berkin Elvan için bir aradayız. Berkin’in vurulmasının üstünden 1096 gün, ölümünün üzerinden ise 827 gün geçti. Bu süreçte kamuoyunun tüm dikkatine ve tepkilerine rağmen soruşturmada hiçbir ilerleme sağlanabilmiş değil. Siyasi iktidarın baskısıyla adliye ve emniyetin bu cinayete ilişkin soruşturmayı sürüncemede bıraktığı ve keyfi olarak bilgi paylaşmadıkları ortada. Çocuklar öldürülmesin istiyoruz. Ülkemizin her yerinde çocuklar, kadınlar, erkekler, gençler, yaşlılar, bebekler katlediliyor. Bu kan, gözyaşı dinsin artık. Bombalar, silahlar sussun. Biz evlatlarımızı öldürenlerin, evlatlarımızı yaralayıp sakat bırakanların yargılanmasını istiyoruz. Adil bir yargılama istiyoruz ve sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz.”

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan: “Bugün bizim hayatımızın dönüm günü. 3 yıldır biz her gün, bu acıyı yaşıyoruz. Her gün, her saat, her dakika bu acıyı yaşıyoruz. İnanın ki hiçbir zaman aklımızdan çıkmıyor ama mücadelemiz devam edecek. Biliyoruz. Bir şekilde ayakta kalmalıyız. Burada, basına çok görev düşüyor. Sizler, eğer üzerine giderseniz; kendi çocuklarınızın da geleceğini kurtaracaksınız. Ben tek başıma bir şey yapamam. Hep beraber yapacağız.” dedi.

Basın mensuplarının: “Savcı ile görüştünüz mü? Dosya ne aşamada?” sorusuna da Sami Elvan, “Nasıl söyleyeyim bilemiyorum. Satın alınmış mıdır? Korkutulmuş mu? Bir cümle kuramıyor. Aslında çok iyi biliyor, Berkin’in vurulduğunu. Vuranın kim olduğunu. Vuranı niye açıklamıyorsunuz? Bana söylediği ‘Emniyet açıklamıyor’ diyor. Savcı da gerçekten susturulmuş. Ama kendi mi susmuş? Susturulmuş mu? Onu bilemiyorum” şeklinde konuştu.

Berkin’in annesi Gülsüm Elvan’ın boynunda, Berkin Elvan yazılı bir kolye bulunduğu dikkat çekti. Gülsüm Elvan: “Oğlumun mücadelesini sonuna kadar vereceğim.” dedi.

berkin2