Belçika’da genel grev

Kamu Hizmetleri Genel Merkezi Sendikası (ACOD) çağrısı ve diğer sendikaların da katılımıyla Çarşamba günü gerçekleştirilen genel grev, ülkedeki ulaşımı durdurmak üzere kurgulanırken, bu anlamda grevin oldukça başarılı olduğu bildirildi. Brüksel yerel ulaşım şirketi, MIVB’ye ait metro, tramvay

ve otobüs hizmetleri ile De Lijn şirketinin bir çok ulaşım hizmeti iptal edilmek zorunda kaldı. Grev Liege’de ulaşımın durmasını sağlarken; Hainaut, Namur, Province ve Luxembourg’ta greve katılım oranının yüzde 70 civarında olduğu bildirildi.

Avrupa’nın bir çok merkezine seferlerin yapıldığı SNCB hattındaki seferlerin yüzde 95’i de grevden etkilendi.

Sosyalist sendika önderliğinde yapılan grev, hükümetin emeklilik ile ilgili yeni düzenlemelerini, ulaşım hizmetlerine ayrılan bütçenin kesilmesini ve maaşların enflasyona endekslenmemesini protesto etmek için yapıldığı belirtildi. Greve liberal ACLVB ve muhafazakar ACV sendikaları da destek verdi.

Ulaşım sektörünün yanında okullar, postane ve hastane çalışanları ile belediyeler de greve gitti. Bir çok merkezde protesto eylemleri yapıldı. Sendikala- rın 12 Mayıs’ta genel greve çıkma tartışması yürüt- tükleri de gelen haberler arasında. (24.04.2015)