Bebeğe Tecavüz Değil, Duyurmak Suç

Olay; iç savaştan kaçarak Antep’in İslahiye ilçesine yerleşen ve burada günü birlik tarım işçisi olarak çalışan ailenin 9 aylık kız bebeğine tecavüz edilmesiydi.
Haber, 19 Ağustos günü BirGün Gazetesi’nde Hüseyin Şimşek imzasıyla duyuruldu.
Bizim haberimiz ise bebeğe tecavüzün ifşa edilmesinin ardından yaşananlar ve tecavüzden değil, tecavüzün duyurulmasından rahatsız olan birtakım kesimin “tepkileri”…
İlkin İnci Sözlük kurucusu Serkan İnci haberi hedef göstererek, Atatürk Havalimanı’nda İsveç’e yönelik iddiaların yer aldığı yazılarla tecavüz haberinin aynı gün çıkmasının kasıtlı olduğunu öne sürdü. İnci, tecavüz haberinin ortaya çıkmasından duyduğu rahatsızlığı “İsveç’in fonladığı haber siteleri ve STK’lar bugün İsveç’e çalışıyorlar… Haber içeriğinde ne tarih, ne bir isim var. Tamamen İsveç’e verilen tepkiyi manipüle etme amaçlı iğrenç bir atak. Bu adiler aynı algıyı İngilizce hashtagler ile Ensar vakfı ve diğer Türk markaları üzerinde de yaptılar. Bunların maması artık kesilmeli. Sol ve PKK basını ısrarla bu milletin önüne neden çocuk istismarı sunuyor? Hangi algıyı bu milletin üzerine yapıştırmaya çalışıyorlar?” mesajlarını paylaşarak dile getirdi.
Bu mesajların ardından BirGün Gazetesi ve muhabir Hüseyin Şimşek’e, sosyal paylaşım ağı üzerinden, binlerce ölüm tehdidi ve küfür yağmaya başladı.
“Haberi yapan ve yaptıran terör odaklarına hizmet ediyor, devlet düşmanlarıdır, teröristtir”, “CIA, Twitter ve sol gazeteler devletimize operasyon yapıyor” minvalinde içeriklenen mesajlarda muhabir hakkında bolca ölüm tehditleri, suç duyuruları, linç çağrıları yapılıyordu.
Haberin bir algı yönetimi olduğunu belirten tehditkâr mesajlar sürerken, AKP Antep Milletvekili Şamil Tayyar Twitter hesabından, “Namussuz sapık yakalandı. Sözün bittiği yerdeyiz. İnşallah idam çıkar da idam sehpasında geberir” mesajını paylaştı. Bu mesajla tecavüzün artık doğrulandığını düşünen “rahatsız kesim”, ölüm tehditlerine -bir sonraki tecavüz vahşeti haberine kadar- ara verdi.
Tayyar’ın bu mesajının ardından, Twitter üzerinden TÜMSİAD Kurucu Başkanı Mehmet Yıldırım’ın, Tayyar’a: “Sayın vekilim, böyle haber kullanılmamalı. Kendi ayağımıza sıkıyoruz. Düşmana malzeme veriyoruz. Sorumluluk lütfen” dediği görüldü.
“Anlamaya Çalışmak”
Sosyal medya takipçilerinin bir diğer kesimi ise olanları anlamlandırmaya çalışıyorlardı. Benzerlerine onlarca kere tanık oldukları leş kokulu yaklaşımlar, intihar yeleklerini beyinlerine kuşanmış geliyorlardı. Her seferinde daha cüretkâr, daha pervasız.
Organize bir trol/algı faaliyeti veya ilgili bilimlerin çok da izah edemeyeceği patolojik bir vaka değerlendirmeleri yapılıyordu.
Biz haberimizi, yorumu siz okurlara bırakarak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında izlediğimiz bir sorgulama videosunda geçen sözleri hatırlatarak bitirelim:
Polis: Rütben ne?
Asker: Binbaşı
Polis: Çocuğun var mı?
Asker:10 aylık
Polis: Kız mı?
Asker: Evet
Polis: S**m mi onu?
Kaynak: BirGün, Twitter