BDS Türkiye: Katil İsrail, işbirlikçi Fransa! İsrail’i boykot suç değil görevdir

 

Açıklamada Fransa’nın geçtiğimiz yaz Gazze saldırısı sırasında dayanışma eylemlerini de yasaklamış olduğu hatırlatılarak, İsrail yetkililerinin BDS faaliyetlerinin İsrail’e karşı en büyük tehdit olduğunu söylemesinin ardından alınan bu kararların şaşırtıcı olmadığı vurgulandı.

BDS Türkiye, Fransa’da İsrail’e boykot çağrısı yapan 12 eylemciye ceza verilmesini dün (11 Kasım) Taksim’deki Fransa Başkonsolosluğu önünde yapılan basın açıklaması ile protesto etti. “Katil İsrail, İşbirlikçi, İkiyüzlü Fransa! Fransa yargısını kınıyoruz. İsrail’i Boykot Etmek Suç Değil Görevdir” yazılı pankartın yer aldığı basın açıklamasında, “Filistin özgürlüğüne dek yükselecek”, “Yargınıza rağmen BDS özgür kalacak” yazılı dövizler taşıdı.

BDS Türkiye adına açıklamayı okuyan Ayşe Düzkan, garyimeşru İsrail devletinin, işgalci ordusu ve paramiliter yerleşimcileri aracılığıyla Kudüs ve Batı Şeria’daki Filistin halkına yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığı günlerde Fransa Yargıtayı’nın boykot çağrısı yapan 12 genci hapis ve 30 bin avro ile cezalandırmasına tepki gösterdi. Kararın, BDS’nin Fransa’da fiilen yasadışı ilan edilmesi anlamına geldiğini belirten Düzkan, tersine AB Komisyonu’nun BDS hareketinin mücadelesi sonucu İsrail’in 1967’de işgal ettiği yerleşimlerde üretilen her ürünün üzerine bunu belirten bir ibare bulunması kararı aldığını hatırlattı.

Sık sık “Katil İsrail, İşbirlikçi Fransa”, “Boykot Yenilmez Filistin Yıkılmaz”, “Yıkılsın Siyonist İsrail Devleti” sloganlarının atıldığı açıklamada, Fransa’nın daha önce de benzer kararlara imza attığına dikkat çekilerek, bunun aynı zamanda “Je Suis Charlie” kampanyasını da gülünç duruma düşürdüğünü ifade edildi. “Fransa’da ifade özgürlüğü, eli kanlı Siyonist rejimin karşısında geçersizdir” denilen açıklamada, içinden geçilen bu günlerde Filistin halkına verilecek en büyük desteğine etkili bir boykot olduğunu dile getirdi. Açıklama Fransa devletinin kınanması, boykot çalışmalarının süreceği ve Fransa’daki BDS eylemcilerinin yalnız olmadığının vurgulanması ile sona erdi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Gayri meşru İsrail devletinin, işgalci ordusu ve paramiliter yerleşimcileri aracılığıyla Kudüs’te ve Batı Şeria’da Filistin halkına yönelik taciz, saldırı ve cinayetlerinin giderek yoğunlaştığı bu günlerde, emperyalist devletler ve işbirlikçileri, Filistin halkıyla dayanışma içine giren eylemcileri cezalandırmak yoluyla Siyonist oluşuma desteğini ilan ediyor. On yıllar boyunca sözde “İsrail-Filistin çatışmasında dengeli bir tutum almakla” övünen Fransa da, geçtiğimiz günlerde Fransız Yargıtayı’nın verdiği bir kararla işgalci İsrail’in tarafında olduğunu ilan etmiş oldu.

Geçmişte Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, Avrupalı beyaz işgalcilerin ırkçı rejimini yenilgiye uğratmış olan boykot kampanyasından esinle, işgalci İsrail’in tüm alanlarda boykot ve tecrit edilmesini, yalnızlaştırılmasını savunan Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar, yani kısaca BDS hareketi, Fransa’da ağır bir darbeye maruz kaldı. Bir süpermarkette “İsrail ürünlerinin satın alınması Gazze’deki suçları meşrulaştırmaktır,” başlıklı bildiler dağıtan 12 BDS eylemcisinin hapis veya 30 bin euro para cezasıyla cezalandırılmasını öngören mahkeme kararı, geçtiğimiz günlerde Fransa Yargıtayı tarafından onaylandı. Böylelikle Fransa’da yürütülen tüm BDS faaliyetlerinin cezai yaptırımla karşılaşması yönünde bir içtihat meydana getirilmiş, bir başka deyişle BDS Fransa’da fiilen yasadışı ilan edilmiş oldu.

Oysa Avrupa Birliği Komisyonu, geçtiğimiz çarşamba günü uluslararası BDS hareketinin mücadelesi sonucu, önemli bir karar aldı ve İsrail’in 1967’de işgal ettiği yerleşimlerde üretilen her ürünün üzerine bunu belirten bir ibare bulunması kararını benimsedi. Fransa bu Yargıtay kararıyla, Avrupa Birliği’nin bu kararına şiddetle karşı çıkan Siyonist devletin yanında olduğunu ortaya koyuyor çünkü cezaya çarptırılan BDS eylemcilerinin yaptığı tam da bu kararla uyum içinde.

Geçtiğimiz yaz, çoğu sivil 2200 Filistinlinin acımasızca katledildiği Gazze saldırısı sırasında Gazze’yle dayanışma eylemlerini yasaklayan Fransa devleti, bu Yargıtay kararıyla emperyalist devletlerin her zaman İsrail’in yanında olduğunu ve onun sözünden çıkmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Nitekim geçtiğimiz aylarda İsrail hükümetinin temsilcileri de küresel BDS hareketinin İsrail’in karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden biri olduğunu söylemişti. Fransa’nın ardından, dünyanın öteki emperyalist ülkelerinden de bu yönde kararlar çıkması, kimseyi şaşırtmamalıdır. Keza Fransa mahkemeleri, kendini Filistin davasına adayan Lübnanlı enternasyonalist politik tutsak Corc Abdallah’ı (George Abdallah) yargılamaksızın 30 yılı aşkın hapishanelerde tutmuş sonrasında da müebbet hapis cezasına çarpıtmıştır.

Yine kimseyi şaşırtmaması gereken bir başka konu ise, ifade özgürlüğü olgusunun, Fransa gibi bir emperyalist ülkede, ancak ve ancak emperyalizm ve Siyonizm’e dokunmadığı müddetçe bir anlam ve işlevi olduğunun ortaya çıkmasıdır. Anlaşılıyor ki, Fransız Devleti ifade özgürlüğü konusunda ikiyüzlü ve tutarsız bir yaklaşıma sahiptir. Fransız Yargıtayı’nın aldığı bu karar, Charlie Hebdo’ya yapılan saldırı sonrasında milyonlarca kişinin sokaklara döküldüğü “Je Suis Charlie” kampanyasını gülünç duruma düşürmüştür. Çünkü Fransa’da ifade özgürlüğü, eli kanlı Siyonist rejimin karşısında geçersizdir. Demek ki, Fransa’yı Fransa yapan değerlerden özgürlük, eşitlik ve kardeşliğin yanına artık bir de ikiyüzlülük eklenmelidir.

Tam da içinden geçtiğimiz günlerde, etkili bir boykot hareketi, işgalcinin saldırıları karşısında yapayalnız bırakılmış Filistinlilerin en fazla ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir. 1 Ekim tarihinden bu yana, Kudüs, Batı Şeria, Gazze ve 48 bölgesinde yaklaşık 80 Filistinli hayatını kaybetti. Siyonist oluşum, bir yandan BM’ye göre bile işgalci konumda olduğu Batı Şeria’da ve Kudüs’ün doğusunda askeri işgalini ağırlaştırıp buranın yerlisi Filistinlileri getto benzeri alanlara hapsederken, diğer yandan uluslararası hukuka aykırı bir şekilde bu bölgelerde yeni yerleşim birimleri inşa etmeye devam ediyor ve buralarda konuşlandırdığı, kayda değer bir kısmı silahlı olan yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik her türlü saldırısını görmezden geliyor, hatta fiilen teşvik ediyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda Nablus’ta 18 aylık bir bebeğin, annesinin ve babasının yanarak öldüğü kundaklama saldırısının faili olarak tutuklanan ırkçı yerleşimcilerin 1 hafta sonra serbest bırakılmaları, bu tür saldırıların yenilerinin teşvik edilmesinden başka bir anlam taşımıyor.

Diğer yandan, Eylül ayından beri Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını yoğunlaştıran işgal güçleri ve yerleşimciler, Filistinlilerin kutsal değerlerini ayaklar altında çiğnemekte beis görmediklerini göstermişlerdir. Bu türden saldırılar, sıradanlaşmaya başlamış ev baskınları ve tutuklamalar ve neredeyse her gün gerçekleşen yargısız infazlar, Kudüs ve Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin öfkesini yükseltiyor, onları direnişe yöneltiyor.

Bizler, ayağa kalkan Filistin halkına olan tam desteğimizi ilan ederken, aynı zamanda İsrail’in sistematik saldırılarını sürdürebilmesinin yarım asırdan fazla zamandır işlediği suçların cezasız kalmasından kaynaklandığının altını çizerek, Filistin halkına verilecek en büyük desteğin etkili bir boykot kampanyası olduğunu vurguluyoruz. Türlü bahanelerle boykot faaliyetlerini suç ilan eden Fransa devletini şiddetle kınıyor, Fransa’da BDS faaliyeti yürüten yoldaşlarımızın yalnız olmadığını haykırıyor ve Türkiye’de, İsrail’le olan tüm ikili ilişkiler kesilinceye kadar boykot çalışmamızı yükselteceğimiz sözünü veriyoruz.

Katil İsrail, işbirlikçi Fransa!

Direnen Filistin halkı yalnız değildir!

Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!

Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi

(BDS Türkiye)

12 Kasım 2015/direnisteyiz2.org