Barışa sahip çıkacak, size savaş yaptırtmayacağız!

26 Temmuz Pazar günü, Suruç katliamına, savaşa, IŞİD-AKP işbirlikçiliğine karşı, Barış Bloku’nun çağrısıyla Aksaray Metro çıkışında bir eylem düzenlendi. Uluslararası katılımcıların da olduğu eylemde barışa sahip çıkmak için alanlarda, sokaklarda olacağız mesajı verildi.

Aksaray metrosundan polis ablukası ile alana giriş yapan eylemciler aramanın ardından alana alındılar. Size savaş yaptırmayacağız sloganları ile başlayan miting basın açıklamaları ile devam etti.

Suruç Şehitleri Ölümsüzdür, Gözaltılar Serbest Bırakılsın, Emperyalizme Karşı Halkların Ortak Mücadelesi, IŞİD-El Nusra Fetih Ordusu ile İlişkiler Kesilsin, Emperyalizm Düşman Halklar Kardeştir ve Türkçe, Kürtçe, İngilizce “Barış” yazan dövizler taşındı. Suruç Şehitleri Ölümsüzdür, Gözaltılar Serbest Bırakılsın, Emperyalizme Karşı Halkların Ortak Mücadelesi, IŞİD-El Nusra Fetih Ordusu ile İlişkiler Kesilsin, Emperyalizm Düşman Halklar Kardeştir ve Türkçe, Kürtçe, İngilizce “Barış” yazan dövizler taşındı.

Filiz Kerestecioğlu, Emine Beyza Üstün, Sezai Temelli, Pervin Buldan, Asiye Kolçak, Garo Paylan, Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu HDP milletvekillerinin katıldığı eyleme, Alper Taş, İlknur Birol, Selma Gürkan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve Barış Bloku’nu oluşturan siyasi kurum ve kitle örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

Büyük boy barış yazılı bayrakların taşındığı eylemde katledilenlerin adlarının yazıldığı kırmızı karanfillerin olduğu bayraklar da dikkat çekti.

Basın açıklaması sonrası kitlenin dağıldığı sırada polis tacizleri olurken HDP üyeleri alan güvenliğini sağladılar.