Bağımsızlık isteyen Katalonya erken eçime gidiyor

27 Eylül’de erken seçime gitme kararı alan Katalonya Yönetimi lideri Artur Mas bağımsızlık tartışmasını yeniden ülke gündemine taşıdı.

Katalonya’nın normal şartlar altında olmadığını savunan Mas, “Ülkenin büyük çoğunluğu haklarını demokratik ve barışçıl bir şekilde kullanmak istiyor ama her seferinde reddediliyor ve müzakerelerle diyalog yolları yüzüne kapanıyor. Bu bizim sıra dışı kararlar almamız gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Bağımsızlık yanlıları, seçimlerden alınacak bir zaferin Katalonya’nın İspanya’dan ayrılmasının yolunu açacağını düşünüyor, Madrid yönetimi ise bunu anayasaya aykırı buluyor.

İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Santamaria, Mas’ı eleştirerek, “Katalonya Cumhurbaşkanı Artur Mas’a anayasaya saygı duyması ve bağımsız kalması çağrısında bulunuyorum. Katalan halkına saygı duymalı. Katalan Cumhurbaşkanı sadece parlamentoyu feshedip erken seçim kararı alabilir. Sadece bunu yapabilir ne daha azı ne daha fazlası.”

Bu arada bağımsızlık yanlısı partiler seçimlerde oyların dağılmaması için ortak aday listesi çıkardı.

Geçen yıl yapılan referandumda sandığa giden Katalanların yüzde 80’i bağımsızlık yanlısı oy kullanmıştı. Madrid hükümeti, katılımın yüzde 40’larda kaldığı referandumu anayasaya aykırı bulmuştu.

 direnisteyiz.net