Avusturya’da protesto eylemi: “Mülteciler Hoşgeldiniz”

Viyana- Avusturya’da Ağustos ayında 71 göçmenin bir kamyon kasasında havasızlıktan boğularak yaşamını yitirmesinin ardından halk sokağa döküldü. “İnsanca yaşamak” şiarıyla sosyal medya üzerinden örgütlenen 25 bin kişi eylem yaptı.

Kitle Başkent Viyana’daki Westbanhof İstasyonu’nda toplandı. Hükümetin göçmenlere yönelik tutumunu protesto eden protestocular, Traiskirchen Mülteci Kampı’ndaki insanlık dışı uygulamaların ortadan kaldırılmasını ve göçmenlerin yaşam koşullarının düzeltilmesini istedi.

Protestocular, “Hiçbir insan yasa dışı değildir”, “Mülteciler hoş geldiniz”, “İnsanları koruyun, bankaları değil”, “Avusturya’da kabul görmek istiyoruz”, “Avrupa’ya geçişi engellemeyin” ve “Sınır dışı edilmek istemiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.  25 bin kişi parlamento binasına yürüdü. Protestocular, Avrupa ülkeleri tarafından ölüme maruz bırakılan göçmenler için mumlar yaktı.

Yapılan açıklamalarda Suriye, Irak, Afganistan ve diğer bölgelerde çatışmaların halen devam ettiğine dikkat çekildi. İnsanların hayatta kalabilmek için evlerini ve ailelerini terk etmek zorunda kaldıkları belirtilirken, Avrupa’ya gelen göçmenlerin yollarda ya hayatlarını kaybettiklerini ya da güvenlik görevlileri tarafından saldırılara maruz kaldıkları hatırlatıldı.

‘İnsanlık Dışı Şartlar Değiştirilsin’

Açıklamada, “Avusturya’daki mülteci kamplarındaki insanlık dışı yaşam şartlarının değiştirilmesini istiyoruz. Sıcaktan, yağmurdan ve soğuktan korunan güvenli barınma istiyoruz. Kadınlar ve kızlar için erkeklerden ayrı odalarda kalmasını, tıbbi ve psikolojik yardım istiyoruz. Kurumlarla ve sosyal çalışma görevlileri ile işbirliği yapmak istiyoruz. Aileler ve çocuklarımız için yeterli gıda ve içecek istiyoruz. Biz insanız, insan olarak muamele görmek istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: direnisteyiz.net