Avrupa’da, Dünya Kobanê Günü etkinlikleri

 

Dünya Kobanê Günü nedeniyle İsveç’in Stockholm kentinde, yüzlerce kişi KJK, PKK, YPG ve YPJ bayraklarıyla “Kobanê ile dayanışma” pankartıyla Sergel Meydanı’na kadar yürüdü. İsveç’in Göteborg kentinde de miting yapıldı. Finlandiya’nın Helsinki kentinde Narikka Meydanı’nda yaklaşık 200 kişinin katıldığı mitingde “Kobanê’nin yanında dur” pankartı asıldı.

Bugün en az 26 kentinde etkinliğin planladığı Almanya’da Frankfurt, Mannheim, Hamburg, Berlin, Münih ve Köln kentlerinde yüzlerce kişi yürüyüş yaptı. Avusturya’nın Innsbruck kentinde kıyıya vuran Kobanêli çocuk Alan Kurdi’yi hatırlatan bir oyuncak bebeğin yanında mumlar yakıldı. İsviçre’de PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Bern kentinde düzenlenen Kobanê için Festival’de konuştu.

Fransa’da bulunan Bretanya bölgesinde Rennes kentinde yaklaşık 700 kişi Kobanê için yürüdü. Başkent Paris’te “Kobanê’yi yeniden inşa etmek, demokrasiyi yeniden inşa etmek” yazılan dövizleri taşıyan yüzlerce kişi yürüdü. İngiltere’nin Manchester, Londra ve Nottingham kentlerinde yürüyüş ve mitingler yapıldı.

Kaynak: direnisteyiz2.org