Avrupa’da binlerce kişi Onur Yürüyüşü için sokakta

Roma, İtalya, Polonya, Yunanistan, Ukrayna ve Hırvatistan’da Uluslararası Onur Haftası kapsamında yürüyüşler düzenlendi. LGBTİ haklarına dikkat çekilen yürüyüşlerde, ayrımcılık ve nefret cinayetleri teşhir edildi.

İtalya

İtalya’nın başkenti Roma’da yapılan yürüyüşe, ülkenin farklı şehirlerinden gelen binlerce kişi katıldı. Müzik eşliğinde dans ederek ve sloganlar atarak yürüyen kitle, homofobi karşıtı dövizler taşıdı. İtalyan LGBTİ’ler, eşcinsel çiftlere evlat edinme hakkı gibi heteroseksüel çiftlerin sahip oldukları hakların kendileri için de tanınmasını istiyor. Katolik Kilisesi ve muhafazakar siyasetçilerin itirazlarına rağmen İtalya’da yoğun tartışmaların ardından, geçtiğimiz mayıs ayında eşcinsel çiftlerin statüsünü, “medeni birliktelik” olarak tanıyan yasa onaylanmıştı.

Yunanistan

Yunanistan’daki yürüyüş, başkent Atina’da yaklaşık bin kişinin katılımıyla yapıldı. “Bir kadın ya da bir erkek olarak doğmadın, bunlardan biri haline geldin.” sloganıyla yapılan yürüyüşlerde toplumsal cinsiyet ve biyolojik cinsiyetin birbirinden ayrı olduğuna vurgu yapıldı.

Polonya

Polonya’nın başkenti Varşova’da yürüyen 30 bin kişi, eşcinsel evliliklerinin yasallaşmasını ve gay çiftlere evlat edinme hakkı tanınmasını talep etti. Yapılan açıklamada:“LGBT topluluklarının hakları- nın tanınmasına hazır olmayan sadece politikacılar. Çünkü bizim toplumumuz, görebileceğiniz gibi buna hazır. Buraya gelen insanların sayısından da bu anlaşılıyor.” denildi. Eylemde, muhafazakar sağcı partilerin hükümeti olduğu ülkede, LGBTİ’lere yönelik saldırıların arttığına dikkat çekildi.

Hırvatistan

Başkent Zagreb’teki Onur Yürüyüşü’ne, Hırvatistan’ın eski Dışişleri Bakanı Ranko Ostojic de katıldı. Ostojic, “Burada olmaktan dolayı gurur duyuyorum, işte bu benim Hırvatistan’ım.” dedi.

Ukrayna

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de hükümetin ve faşist çetelerin tehditlerine rağmen yürüyüş düzenlendi. “Eşitlik yürüyüşü” sloganıyla düzenlenen eyleme saldırmak isteyen 60 faşist, tepkiler üzerine gözaltına alındı.

Kaynak: sendika10.org